Alice Broadwayová: Iskra

Uverejnené 04. 06. 2019, Autor/ka: Martin Jaško
Autor/ka: Alice Broadway
Názov diela: Iskra
Séria: Tinta
Vydavateľstvo: Albatros Media
E-shop: Albatrosmedia.sk
Rok vydania: 2019
Hodnotenie autorom recenzie: 95%
 

Iskra [ z anglického originálu Spark], pokračovanie megahitu Tinta od Alice Broadwayovej, je mimoriadne príjemným prekvapením.

Po skončení prvej etapy príbehu sa hlavná hrdinka Leora dozvedá, že je polovičná Neoznačená, čo jej v spoločenstve Označencov narobí nemalé problémy. Okrem toho, že sa na ňu susedia a známi dívajú ako na cudzinku, starosta Longsign má pre ňu návrh, ktorý vo svojej zúfalej situácií nemôže odmietnuť. Týmto návrhom je odísť do Featherstonu, kde bude robiť špiónku. Featherstone je kolónia, v ktorej žijú Neoznačenci, a okolo ktorej bol kedysi dávno postavený múr, ktorý mal Označencov brániť pred ich neoznačenými susedmi. Leora túto ponuku zo začiatku odmietne, ale argument, že by mohla zistiť informácie o svojej biologickej matke, ju dostatočne presvedčí o tom, že sa ta musí vydať.  Keď dorazí do Featherstonu, rýchlo si privykne na nevôľu, ktorú k nej obyvatelia prechovávajú a dozvie sa veľmi veľa o svojej matke, ocovi a ostatných príbuzných. Nakoniec sa musí Leora rozhodnúť, na ktorej strane barikády bude stáť. Pripojí sa ku Označencom, medzi ktorými sa narodila, alebo sa zastane Neoznačecov, ku ktorým patrí.

Rád by som sa vyvaroval chronickému porovnávaniu s jednotkou, avšak bez toho to nepôjde. Iskra má oproti jednotke oveľa lepší príbeh, a to na plnej čiare. Gradácia je úplne bezchybná, napätie sa dá doslova krájať, o nečakané zvraty nie je núdza... prekvapivých prvkov je tu teda veľmi veľa, čo ma nesmierne potešilo. Ale! Vždy tu nejaké ale musí byť, bez toho to jednoducho nefunguje. Tým ale je zhruba prvých päťdesiat strán, ktoré mali podľa mňa patriť stále do Tinty, keďže sa venujú tomu istému. Jednoducho detailne rozoberajú záverečný ceremoniál, vďaka ktorému sa prišlo na to, že Leora je polovičná Neoznačená. Týmto je kniha na moje pomery dosť krátka a mohlo by sa z jej potenciálu vyťažiť oveľa viac.

Z nasledujúcich kapitol je ale priam cítiť napätie, keďže Leora robí špióna pre starostu. Veľmi sa mi páčila rozličnosť týchto dvoch kultúr, ktoré sú neuveriteľne odlišné a predsa majú spoločný vznik a príbehy. Ďalším mínusom, ktorý oberá príbeh o dostatočnú noblesu, je Leora sama. Keďže je veľmi ľahké presvedčiť ju o vlastnej pravde, dobre sa ňou manipuluje, čo využívajú skoro všetci. Navyše je priveľmi nechápavá, keď vy už tušíte, čo sa deje, ona nemá o tom ani potuchy a s pokojným svedomím si vkráča priamo do jamy levovej, čo ma nesmierne iritovalo. Ak ide autorke o to, aby vykreslila postavu, ktorá si musí prejsť zrodom, nejakou osobnou premenou, aby svet videla inak, potom jej tento zámer pomerne vychádza. V opačnom prípade stojí na zamyslenie jej vykreslenie dievčaťa, ktoré možno zmení svet a doterajší rád v ňom. V takejto podobe je jednoducho stereotypné, šablónovité, YA literatúra má potenciál, aby svoje hlavné hrdinky s niečím ozvláštnila. Prečo ním teda mrhať?

Musím však pochváliť štýl písania, ktorý bol neuveriteľne ladný a kvôli tomu som si čítanie veľmi užil. Stránky opäť odsýpali. Dej si pokojne plynul, text sa menil pred očami na živé výjavy z jednotlivých scén. Kvalita sa tomuto dielu zaprieť teda nedá. Po všeobecnej úvahe knihe dávam 95 percent, keďže to bolo rapídne zlepšenie sa oproti jednotke. Tejto série by ste teda mali dať šancu a prečítať si ju. Keď by sa aj stalo, že vám hlavná hrdinka nesadne, nič to, Alice vám ponúkne oveľa viac zaujímavých vecí, ktoré stoja za vašu pozornosť!

Pre Fantasy-svet.sk recenziu napísal: Martin Jaško
Ďakujeme vydavateľstvu Albatros za poskytnutý recenzný výtlačok.