Ako bolo s Patrickom Nessom v Bratislave

Uverejnené 10. 04. 2017

Nestáva sa často, že do našich končín zavítajú známi zahraniční autori. Tentoraz sa však vydavateľstvu Slovart a konkrétne jednému šikovnému editorovi, ktorého ctené meno je Erik Fazekaš (#erikjekral), podarilo niečo skutočne úžasné. V bratislavskom Martinuse sme sa vďaka nim mohli 30.03.2017 stretnúť s Patrickom Nessom, anglicko-americkým spisovateľom a autorom úspešných kníh nielen pre mladých ľudí.

My ostatní tu len tak žijeme, Sedem minút po polnoci, Niečo viac... To sú názvy Patrickových kníh, ktoré pre nás Slovart vydal, a ktoré si tam ľudia priniesli, aby im ich po besede Patrick podpísal. Nielen o nich však bola reč.

Doposiaľ som sa sama nestretla s mnohými autormi (hoci pár z nich patrí medzi mojich drahých priateľov), a s tými zahraničnými už vôbec nie. Práve preto som sa na magický deň, 30. marec, tešila ako malé dieťa. A to aj napriek tomu, že som patrila asi k menšiemu množstvu ľudí, čo sa tam objavili, ktorí od Patricka ešte nič nečítali. Pretože fanúšikov tam mal naozaj požehnane. Prišlo ich viac ako 150, čo je fakt úžasné. Zaplnili sme spoločne celé vrchné poschodie Martinusu a len kým sa Patrick všetkým podpísal, odfotil sa s nimi a prehodil aj pár slov, ubehla úctyhodná hodina a pol.

Ale poďme od začiatku! Samotná beseda začínala o 18.00, no už o pol šiestej bolo plno. Každý si chcel uchmatnúť čo najlepšie miesto, aby mal na hlavného hrdinu večera čo najlepší výhľad a nič mu neušlo. O nadšení fanúšikov svedčil aj potlesk, ktorým Patricka privítali. Pohľad do plného publika ho zjavne milo prekvapil a všetkých odmenil svojím príjemným prístupom, vtipnými poznámkami, ale aj zaujímavými myšlienkami a radami pre nádejných spisovateľov. Jednoducho povedané, bol naozaj úžasný a dokonca aj mňa si získal, hoci, ako som už povedala, s jeho knihami som dovtedy skúsenosti nemala. A jeden milý barman na neho určite tiež tak skoro nezabudne, pretože si od neho vyslúžil prezývku handsome cappuccino maker. :D

"Vždy som chcel byť spisovateľom, aj keď som bol mladší, ale hovoril som si, že niekto ako ja sa spisovateľom nikdy nemôže stať. Vyrastal som v malom meste a myslel som si, že len slávni ľudia píšu knihy, čo vlastne nedáva zmysel. Ale musím povedať, že skutoční spisovatelia píšu bez ohľadu na to, čo si kto myslí. Proste píšu. Ja som nikdy neveril tomu, že napíšem knihu, ale napísal som ju. Takže, ak sa chcete pustiť do písania, tak naozaj môžete. Nikto vás v tom nemôže zastaviť, len vy sami." - Patrick Ness

Na Patrickovi bolo úžasné to, že napriek nabitému programu a skutočnosti, že prekonal až deväť časových pásiem, stále sršal dobrou náladou a pozitívnou energiou, ktorou nabil všetkých prítomných. Všetkých, samozrejme, zaujímali jeho knihy, plány a jeho začiatky. Ako nám povedal, tie neboli vôbec jednoduché. Pochádza z malého britského mestečka a vždy si myslel, že niekto ako on sa slávnym spisovateľom jednoducho stať nemôže. O to viac si cenil to, že je zrazu na druhom konci sveta a ľudia jeho tvorbu poznajú a majú ju radi. Taký pocit je pre neho jednoducho na nezaplatenie a my sa mu ani nečudujeme. Nakoniec nás potešil správou, že už v máji Slovart vydá aj jeho ďalšiu knihu, ktorá v angličtine nesie názov Release.

Ako je však možné, že človek v jeho veku dokáže tak trefne vystihnúť pocity tínedžerov? Ako je možné, že sa s nimi dokáže tak dobre stotožniť a vyslovene im prehovoriť do duše? Ako sám spomenul, dospievanie bolo pre neho peklo. A práve preto vie, že je peklom aj pre mnohých mladých ľudí dnešnej doby, ktorým svoje knihy adresuje.

"Píšem knihy pre svoju 17-ročnú verziu, preto sa dokážem s mladými ľuďmi identifikovať."  - Patrick Ness

Večer s Patrickom bol naozaj veľmi príjemný. Je to úžasný, zábavný a strašne milý človek. Každému fanúšikovi daroval kúsok svojho času, úsmev a milé slová, čo sú jedni z najcennejších vecí, ktoré nám mohol dať. Počas celej besedy ste mohli na našom facebooku súťažiť o jeho podpísanú najnovšiu knihu Niečo viac aj s úžasným batôžkom od Slovartu s citátom od tohto autora, z ktorých sa napokon môže tešiť Simonka Poliaková. Všetkým vám ďakujeme za účasť a už teraz sa tešíme na ďalšiu podobnú akciu.

A napokon, ešte raz sa týmto chceme poďakovať Erikovi a Slovartu za to, že sem Patricka priviedli.

Všetky fotky z akcie si môžete pozrieť na tomto odkaze.