Sociálne horory alebo politicko-mafiánske thrillery?

Uverejnené 18. 02. 2017, Autor/ka: Stormy

Spoluautorka trilógie Miešanci, či autorka príbehov o Vimke, odpovedala na našu prosbu na rozhovor a súhlasila. Nasledujúce riadky patria rozhovoru s ňou.

Aké boli vaše začiatky? Začali ste písať už ako študentka, alebo ste sa písaniu začali venovať až ako dospelá?

Písať som začala ako malé dieťa, v škole. Za svoju prvú rozprávku (t. j. fantastický príbeh) som bola rozpačito pochválená – na jednej strane pani učiteľka neverila, že by to napísalo dieťa, na druhej strane mi nechcela ublížiť, keby náhodou predsa. Dopadlo to dobre, bola to múdra žena.

Prečo práve fantasy?

A čo iné? Sociálne horory alebo politicko-mafiánske thrillery? Tých mám dosť v každodennom živote.

Hľadali ste inšpiráciu i pri iných autoroch? Ktorí autori sú vám vlastne srdcu najbližší?

Samozrejme, všetko prečítané, zažité, videné a odpočuté má vplyv na každého autora. Vyrástla som na ruských spisovateľoch, a našlo sa medzi nimi dosť velikánov. Neskôr pribudli i iní, ktorých dosiaľ obdivujem. Mnoho inšpirácie nachádzam ale aj vo filme, ktorému sa viac-menej profesionálne venujem, pretože dramatické umenie má na ľudskú myseľ a emócie takmer rovnaký vplyv ako umenie literárne, ibaže používa iné výrazové prostriedky. Takže tu pomiešam spisovateľov aj režisérov: z tých voľakedajších na mňa najviac zapôsobili Feuchtwanger, Sjöwallová a Wahlöö, Žarnay, Strugackí, Bulyčov, Asimov, Clarke, Herbert, Kurosawa, Scott (Walter aj Ridley), Cameron a iní, je ich mnoho a niektorí svojou trvalou hodnotou plynule prechádzajú do súčasnosti. Neskôr pribudli Card, Wurstová, Sapkowski, Kulhánek, Spielberg, Bekmambetov, Abrams a i.

Napísali ste viacero kníh, ktorú z nich máte najradšej a prečo?

Väčšina autorov má najradšej svoju ostatnú knihu, ktorá mu zatiaľ najviac rezonuje v mysli a na ktorej nachádza najmenej kazov. Neskôr získa od nej odstup a už sa mu až tak nepáči. Ale najradšej mám zrejme stále knihu Miešanci 3a: Bremeno. Nevravím, že je najlepšia, ale rada si ju sama prečítam, keď sa cítim zle alebo keď som chorá.

A čo postava?

Elf Ellerig z trilógie Miešanci.

Podobajú sa niektoré vaše postavy na ľudí, ktorých poznáte? Je niektorá podobná vám samej?

Samozrejme, že sa podobajú, síce nie všetky, ale mnohé. Spisovateľovi veľmi pomáha, keď si do svojej postavy môže obsadiť skutočného človeka, ktorého pozná. Niektoré postavy sú syntézou viacerých ľudí, niektoré ich idealizáciou alebo degradáciou. Väčšina ľudí (napríklad neochotná predavačka, vtieravý bankový úradník alebo nekompetentný verejný činiteľ) si neuvedomuje, že keď takého autora niečím naštve, môže sa stať prototypom nejakej zápornej postavy. To isté, samozrejme, platí aj u ľudí, ktorí sú zaujímaví niečím pozitívnym.

Z postáv, ktoré som napísala, je najautobiografickejší práve elf Ellerig z trilógie Miešanci. Má rovnaké chyby, túžby a spôsob uvažovania ako ja. Asi preto ho mám rada a preto mu pri každom čítaní držím palce.

Jednou z vašich najznámejších postáv je Vimka, čo vás inšpirovalo k vytvoreniu tejto postavy?

Vimka je prototyp ženy. Je nezávislá a sexy, možno viac ako iné. Je starostlivá, asi viac ako je pre ňu zdravé. Má moc, ktorú má väčšina žien, vie manipulovať s ľuďmi, možno viac ako iní. Má zmysel pre spravodlivosť a pre prežitie, trochu viac ako iní. A pritom má svoje slabosti, možno väčšie ako iní. Vimka, ako iná bežná žena, využíva svoje danosti, aby chránila svoju rodinu a starala sa o ňu – bez ohľadu na to, či manžel príde domov opitý alebo syn donesie pätorku z matematiky. Aj Vimka sa stará o svojich ľudí, čo v jej prípade znamená všetky živé a mysliace stvorenia, mnohokrát na úkor vlastného pohodlia.

Aké je to písať na Slovensku fantastiku, kde vlastne doteraz nebola rozšírená?

Na Slovensku fantastika bola rozšírená, i v minulosti sme mali viacero vynikajúcich autorov, ktorí do tohto žánra zabŕdli (napríklad aj Moric, Tallo, Lenčo, ale najmä Schwartz, Hykisch, Vášová, Jaroš, Fekete a dnes už klasici science-fiction, Jozef Žarnay a Jozef Repko). Je pravda, že v istých rokoch došlo k hluchému miestu, ktoré bolo treba preklenúť. Podarilo sa mi to, spoločne ešte s pár vytrvalcami, ktorých mená sa dnes honosia na pultoch kníhkupectiev. Nevravím, že v mojom prípade to bolo ľahké. Predstava, že dopísaním záveru pre autora práca s knihou končí, je veľmi naivná. Ale 9 kníh mám za sebou, plus ich zahraničné preklady, a o ďalšie sa zaujímajú potenciálni vydavatelia, takže to asi bolo úspešné ťaženie.

Poznáte nejakých iných slovenských fantasy autorov, ktorých tvorbu sledujete?

Dovoľujem si tvrdiť, že poznám všetkých slovenských fantasy autorov, a sledujem ich tvorbu. Či už ako ich priateľka, čitateľka, porotkyňa rôznych literárnych súťaží alebo redaktorka denníka Fantázia OnLine.

Pripravujete niečo nové, čo by ste plánovali v najbližšej dobe vydať?

Pripravovania mám veľa, realizácie a finalizácie málo.

Čo by ste poradili mladých začínajúcim fantasy autorom? :)

Neviem si presne spomenúť na dátum, kedy k tomu došlo, ale od istej chvíle neuplynie deň, aby odo mňa niekto nechcel radu pre mladého a začínajúceho spisovateľa. Podotýkam, že nemám patent na rozum a na každý hrniec patrí iná pokrievka. Ale po rokoch redaktorovania a porotcovania som dospela k záveru, že mnoho chýb a nedostatkov máme všetci spoločné. Nuž aby som sa stále neopakovala, zhrnula som svoje skúsenosti a poučenia pre mladých autorov do štvordielnej série Spisovateľská alchýmia, ktorá vyšla minulý rok v časopise Pevnost. A aby som si uľahčila prácu, keďže mladí začínajúci autori mi stále kladú tie isté otázky :), Spisovateľskú alchýmiu som zavesila na svoj web www.vimka.sk. Ktokoľvek si to kedykoľvek môže nájsť. Prvá časť sa zaoberá najčastejšími chybami, ktoré odstrelia nádejného autora, ak sa nepoučí, hneď na začiatku (link), druhá sa venuje vytvoreniu príbehu a umeniu kompozície (link), tretia sa pokúša o návod ako vytvoriť hodnoverné postavy (link) a štvrtá, finálna, je praktická príručka o tom, čo robiť s poviedkou alebo románom po jeho dopísaní (link). Kto má záujem chuť, nech si to užije.

A na záver menšie bleskovky – čo by ste si vybrali z nasledujúcich dvojíc? :)

Kniha, alebo film?

Večer, po rušnom dni, film. Ale počas dňa a tesne pred spaním knihu.

Pero a papier, alebo počítač?

Na zachytenie okamžitých myšlienok pero a papier, na spracovanie a rozvinutie počítač. Počítač musí nasledovať v dosť krátkom období po pere a papieri, pretože tie ručne písané poznámky neskôr neprečíta po mne nikto, ani ja.

Sci-fi, alebo fantasy?

Dobrá sci-fi a dobrá fantasy.

Mýty/legendy, alebo realita?

Mýty, legendy, fantázia, sny, vzdušné zámky, realita. Všetko je súčasťou života, prelína sa jedno s druhým, a je len na nás, aby sme určili, čomu momentálne dáme prioritu.

Slovenská, alebo zahraničná literárna tvorba?

Percentuálne zahraničná, predsa len viac kníh vychádza v zahraničí ako na Slovensku.

Twilight sága, alebo Odkaz dračích jazdcov?

Pravá krv alebo Pieseň ľadu a ohňa.

Juraj Červenák, alebo Andrzej Sapkowski?

Pivo s Červenákom, knižka od Sapkowského. Vyskúšala som to aj naopak, ale takto mi to vyhovuje viac.

Rozprávky, alebo horory?

Japonské rozprávky a japonské horory. Ostatné podľa nálady.

Ešte raz pani Pavelkovej ďakujeme za krásny rozhovor, ktorý dá určite mnohým veľa a prajeme jej veľa šťastia tak ako v živote, i v jej budúcej tvorbe. Ďakujeme! Rozhovor pre Fantasy-svet.sk pripravila Stormy.