Kevin Hearne v Prahe

Uverejnené 18. 02. 2017, Autor/ka: Mercy

Kevin je autorom obľúbenej urban fantasy série Kroniky železného druida, ktorá sa v USA pomerne rýchlo dostala na zoznam bestsellerov. U nás sa k nej môžete dostať v českom preklade vďaka nakladateľstvu Laser-books, v ktorom doposiaľ vyšli prvé štyri časti (Prohnaný, Proklatý, Praštěný a Napálený) a najnovšie aj jedna špeciálna zbierka poviedok.

Hlavnou postavou Kroník železného druida (ako už aj z názvu série vyplýva) je dvadsaťjeden storočí starý druid Atticus O'Sullivan, so vzhľadom 21-ročného ryšavého milovníka prírody, posledný svojho druhu, ktorý sa ukrýva pred svetom a rovnako tak aj pred jedným z keltských bohov Aengusom, ktorý ho už storočia hľadá a chce získať magický meč, ktorý Atticus ukrýva.

Atticus si zatiaľ žije pomerne pokojným životom v malom mestečku v Arizone, kde si otvoril malý obchod s knihami a bylinkovými čajmi, chodí si zabehať so svojím verným spoločníkom - írskym vlkodavom Oberonom a sem-tam si "zašpásuje" s bohyňou smrti Morrígan. Všetko vyzerá úplne ideálne, kým mu Morrígan neprezradí, že mu je Aengus opäť v pätách, a Attica už nebaví utekať. A tak sa začne celý kolotoč udalostí, ktoré vedú... viete čo? Prečítajte si to sami.

Kevin Hearne namiešal práve tú správnu kombináciu humoru a napätia, ktorú by tento druh literatúry mal mať. Niet divu, že si pomerne rýchlo získal fanúšikov aj u nás. A každého správneho fanúšika vždy poteší stretnúť zoči-voči autora príbehov, ktoré patria medzi vaše obľúbené. Túto šancu dostali aj českí a slovenskí fanúšikovia Kroník železného druida len pred pár dňami.

Kevin sa v Českej republike totiž zastavil v rámci svojho európskeho turné po tom, čo navštívil Poznaň a Berlín. S jeho návštevou bol spojený aj krst jedinečnej zbierky poviedok Gaiin štít, ktorú vydalo nakladateľstvo Laser-books ako celosvetový unikát. Ešte nikdy totiž neboli všetky tieto poviedky vydané v jednej zbierke. V USA tak, ako je tradične zvykom, vychádzali v rôznych antológiách, a je momentálne dosť problematické všetky ich zohnať, a tak českí a slovenskí fanúšikovia železného druida majú jedinečnú možnosť mať ich všetky pokope v jednej knihe.

A ako to teda na Pražskom krste knihy a následnej besede vyzeralo a čo ste sa mohli dozvedieť?

Ako sa ukázalo, Kevin je skutočne veľmi sympatický a príjemný pán, ktorý rád odpovedá na akékoľvek otázky a niekedy sa mu podarí odpovedať aj na niečo úplne iné ako na to, na čo sa ho pýtali. Je totiž pre svet, ktorý vytvoril, a pre svojich hrdinov naozaj zapálený.

Ako prvé bolo posolstvo. Ako nám Kevin s vážnou tvárou prezradil, jeho knihy majú aj vážnu stránku, a to myšlienku náboženskej tolerancie. Pri všetkých tých bohoch, ktorých v jeho knihách Atticus stretne, jednoducho nemôže byť bigotný, nemôže stále veriť tomu, že jeho bohovia sú jediní, ktorí existujú. S touto myšlienkou Kevin tvoril svoj svet. Pokiaľ existuje jeden panteón, prečo nie aj iné? A prečo nie všetky? Je snáď jeden horší než ten druhý? Je snáď niečia viera lepšia? A tak nás jeho knihy nabádajú k tomu, aby sme boli tolerantnejší, aby sme boli lepší... a to ostatné je proste prča.

Prečo si Kevin Hearne vybral ako hlavnú postavu práve druida? To bola dobrá otázka. Ako niekto v dnešnom svete preplnenom upírmi a vlkolakmi príde na druida? Za všetko môže Oberon. A to so všetkou vážnosťou. Oberon bol totiž prvou postavou, ktorú si Hearne vo svojej hlave stvoril. Vzorom pre neho mu boli jeho dvaja domáci miláčikovia, ktorí sú ale vzrastom asi o veľkosti Oberonovej hlavy. A keď tu bol Oberon, Kevin chcel postavu, ktorá s ním bude môcť komunikovať, ktorá sa s ním bude môcť rozprávať, a tam už veľmi na výber nemal. Podľa jeho vlastných slov prichádzali do úvahy čarodejníci, ale nepáčila sa mu predstava vzťahu pán-sluha, ktorý väčšina čarodejníkov preferuje. Hľadal niečo iné, chcel, aby vzťah Oberona a jeho pána bol založený na priateľstve, nie na otroctve. Hľadal ďalej, až našiel to povestné "pravé orechové". A tak sa zrodil ryšavý druid, posledný svojho druhu, ktorý zahral na citlivú strunu množstvu ľudí znudených trhom preplneným tuctovými postavami.

Pokiaľ sa pýtate, či má Aticcus svoj náprotivok v reálnom svete, tak nemá. Jediné postavy v Kevinových knihách, ktoré majú základ v reálnom svete, sú Oberon a vdova MacDonaghová, ktorú Kevin napísal čiastočne podľa svojej babičky, ktorá údajne sedávala na verande svojho domu, popíjala whiskey a pokrikovala po ľuďoch, čo chodili okolo.

Neviem, či aj vás, ale mňa po prečítaní tretej časti (Praštěný) dosť štvalo, prečo sa Atticus zachoval tak, ako sa zachoval. A prečo práve Thor bol vybraný za dvorného psychopata. Je jasné, že pokiaľ chcete o niečom písať, najskôr si zistíte pozadie. A tak aj Kevin strávil veľa času študovaním rôznych mytológií. A práve tak sa rozhodol. Thor, ktorý skrz proroctvo vie, ako umrie, že nech urobí čokoľvek, nehrozí mu nič, kým ho nezožerie obrí had, nehľadí na dôsledky svojho konania, nezaujíma ho, komu svojím konaním ublíži, lebo na neho to nebude mať žiadny vplyv, a to z neho skutočne prvotriedneho psychopata robí.

Tretia časť série je podľa Kevinových slov kniha o Atticových zlých rozhodnutiach. Je to príbeh, kde prevládne hrdosť nad zdravým rozumom, príbeh, kde každé rozhodnutie vedie k najhoršiemu možnému koncu. Je to o tom, urobiť z malého problému obrovský, vedúci nie o jeden, ale o sto krokov bližšie k apokalypse len preto, lebo niekto potrebuje dostáť svojmu slovu a ani varovanie z úst samotného Ježiša mu nie je dosť dobré.

Atticovu pomalú cestu k pádu sme mali možnosť sledovať už od prvej časti. Z druida, ktorý utekal a skrýval sa, sa po zabití Aengusa stal druid, ktorý bojuje a často najskôr koná a až potom premýšľa. Po tom, čo Aengusa zabil, už sa viac nemohol skrývať, každý už vedel, že posledný druid žije a všetko, čo odvtedy urobil, viedlo k ďalším problémom. A keďže Atticus je príliš hrdý, aby stiahol chvost a ušiel, problémy sa ďalej nabaľovali ako snežná guľa valiaca sa z kopca... a to ešte nie sme ani v polovici série.

Kroniky železného druida budú mať deväť častí a Kevin v súčasnosti pracuje na ôsmej. Tá bude obsahovať kapitolu, ktorá sa celá bude odohrávať v Prahe, a práve preto strávil Kevin dva dni túlaním sa uličkami tohto nádherného mesta. Ako sám povedal, nie je možné v príbehu popisovať detaily miesta, na ktorom ste nikdy neboli. A práve v detailoch je sila uveriteľnosti príbehu.

A na čo sa môžeme tešiť v nasledujúcich častiach o Atticovi a Oberonovi? To nám Kevin radšej neprezradil, predsa len asi chce, aby sme si jeho knihy ďalej kupovali a čítali. Ale aspoň niečo nám predsa prezradil. O Oberona sa báť nemusíte, nech sa deje čokoľvek, tento írsky vlkodav má tuhý korienok. A na záver nás čaká skutočná severská apokalypsa. A vieme, komu sa za to máme poďakovať. :)

Kevin nám ešte stihol prezradiť, že po dokončení ôsmej časti Kroník železného druida má v pláne prvú časť novej série, tentoraz sa bude jednať o trilógiu v duchu klasickej epickej fantasy. Po dokončení jej prvej časti dopíše posledný Atticov diel a bude sa už naplno venovať novej trilógii. Táto trilógia sa, ak bohovia dajú, snáď tiež raz dostane aj na náš trh.

Posedenie s Kevinom Hearne ubehlo ako voda, nečudo, v takej príjemnej spoločnosti. Gaiin štít bol, ako sa patrí, pokrstený pivom, ktoré Kevinovi v Prahe veľmi chutilo, úžasná torta od fanúšičky Janky s Morrígan navrchu bola rozkrájaná a zjedená (bola fakt výborná a Kevin z nej bol nadšený!), knihy boli podpísané, otázky zodpovedané, a tak nám neostávalo nič iné ako sa rozlúčiť. Každopádne všetci dúfame, že Kevin sa do Česka ešte niekedy v budúcnosti vráti.

Reportáž pre Fantasy-svet.sk napísala Mercy.