Povianočná nádielka Comics Centra!

Uverejnené 08. 01. 2018, Autor/ka: Peter Šufliarsky

Hovorí sa, že do nového roku by mal človek vykročiť tou správnou nohou. Pokiaľ patríte ku komiksovým nadšencom a obzeráte sa po novej a hlavne dobrej komiksovej sérii, tieto odporúčania sú určené práve vám. Koncom roku 2017 české vydavateľstvo Comics Centrum odštartovalo dve nové série, ktoré rozhodne budú stáť za to.

Tou prvou je Baltimore, komiksová séria vychádzajúca z rovnomenného románu Mika Mignolu a Christophera Goldena, ktorá v našich končinách vyšila pod názvom Baltimor aneb Statečný cínový vojáček a vampýr. Neznalci predlohy, našťastie, nezostanú o nič ukrátení, pretože už v prvej komiksovej knihe Baltimore: Morové lode sa čitatelia zoznámia s minulosťou nekompromisného lorda Henryho Baltimora i s jeho prekliatím.

Príbeh je zasadený do alternatívnej reality, ktorá je po skončení 1. svetovej vojny vystavená nebezpečnej morovej epidémii. A práve tu sa začína Baltimorova cesta pomsty. Cesta to bude dlhá, krvavá a jej cieľom bude zneškodniť pôvodcu toho všetkého. Stret Baltimora a upíra Haigusa na bojovom fronte spôsobil, že mŕtvoly vstávajú z hrobov a svetom sa začínajú potulovať krvilačné monštrá. Od odvážneho hrdinu s drevenou nohou, ktorý nosí na pleciach smrť, očakávajte hlavne akciu, pochmúrnu atmosféru a určite nebudete sklamaní. O vizuálnu podobu prvého komiksu sa síce nepostaral Mike Mignola, avšak ilustrátor Ben Stendbeck a kolorista Dawe Stewart idú v jeho šľapajach tak, ako sa patrí. Krv tečie prúdom, guľky svištia vzduchom a čiernu noc striedajú krvavočervené potoky zo zdevastovaných zombie.

Navonok jednoduchý príbeh prvej knihy (Baltimore: Morové lodě) zavedie Baltimora a jeho krásnu spoločníčku až na opustený Furiánsky cintorín, ktorý je plný stroskotaných ponoriek a neľudských kreatúr. Pokiaľ máte radi komiksy o upíroch, akciu a ponurú atmosféru vojnových filmov, určite si prídete na svoje. To isté možno tvrdiť aj o fanúšikoch Steampunku či dobovej literatúry, ktorí sa neboja vydať do sveta, z ktorého cítiť pach rozkladajúcich sa tiel. Prvá kniha nenudí a vo výsledku sa číta veľmi rýchlo, no zážitok z nej vyprchá o niečo pomalšie. Nie je dokonca vylúčené, že k tomuto komiksu sa ešte radi vrátite. Voľba je len a len na vás. Vedzte však, že séria Baltimore má k dnešnému dňu už 41 zošitov, ktoré dokopy tvoria 8 kníh, pričom Morové lodě sú prvou z nich.

Druhou komiksovou sériou z Comics Centra, ktorá rozhodne stojí za to, je Černá palice. Tá je však určená o čosi náročnejším čitateľom, takým, ktorí si potrpia na psychológiu postáv a postupné odhaľovanie zápletky. Prvá kniha poteší najmä milovníkov atypických superhrdinských retrokomiksov, mysterióznych a rodinných drám. Za scenárom tohto obdivuhodného komiksu stojí Jeff Lemire, ktorému sekundujú ilustrátor Dean Ormstorn a kolorista Dawe Stewart. Táto trojica spolu splýva, dopĺňa sa a vytvára tak neopakovateľnú atmosféru, ktorá robí z Černej palice jeden z najoriginálnejších superhrdinských komiksov, aké kedy boli v našich končinách vydané. Nevyhne sa tak zrovnávaniu s Watchmenmi, ktorí majú na rozdiel od prvej knihy o niečo rýchlejšie tempo. Watchmeni sú však o niečo pestrejší a politickejší, zatiaľ čo Černá palice je už na pohľad ponurejšia a viac ako na alternatívnu politickú scénu sa v nej kladie dôraz na samotné postavy, ktoré čitateľovi postupne odhaľujú svoje vnútro, odzrkadľujúce sa v minulosti. Svojím spôsobom je táto séria i akousi paródiou na známych superhrdinov, avšak z každého si berie len toľko, koľko je potrebné k dosiahnutiu čitateľovej spokojnosti.

Samotný názov (Černá palice: Tajemství počátku) i obálka toho čitateľom veľa neprezrádza. Prvá kniha sa skladá zo šiestich kapitol, pričom každá z nich sa nesie v duchu jedného z hrdinov a postupne odhaľuje okolnosti, ktoré doviedli partičku hrdinov na opustenú farmu, ďaleko od známej reality. Každá postava má vlastné priority a trpí svojimi frustráciami. Samozrejme spoločné „rodinné“ posedenie pod skrytou identitou a s návštevníčkou pri stole vďaka skvelému rozprávačskému talentu Jefa Lemireho zmietne zo stola všetky akčné scény. Atmosféra Černej palice je niekedy neopakovateľná, takže každý, kto si potrpí na silné momenty, ich dostane naservírované pekne na tanieri.

Šestici hrdinov ide v prvej knihe hlavne o to, vyrovnať sa so svojou minulosťou navzdory prítomnosti. Niektoré postavy sa snažia zachrániť, iné sa naopak pokúšajú prispôsobiť danej situácii a žiť ako jedna rodina, ďalšie pátrajú po vysvetleniach poznávajúc pritom sami seba. Ústrednou postavou tejto knihy je Valdo, kedysi silný bojovník a vlastenec a teraz starý utrápený chlap. Práve on sa postavil do role vodcu, ktorý sa snaží udržať svoju novú superhrdinskú „rodinu“ pokope. Navonok najmladšou členkou takzvanej „rodinky“ je frustrovaná a drzá päťdesiatnička Zlatuška, uväznená v tele svojho deväťročného superhrdinského alterega, ktoré sa kedysi prebúdzalo za pomoci kúzelného slovka „Zafram!“

Ďalšou nemenej zaujímavou postavou je mimozemský Barbufon, ktorý dokáže transformovať svoju podobu a skrývať pritom svoju sexuálnu orientáciu. Práve Barbufon si s nekontrolovateľnou a náladovou Zlatuškou rozumie najlepšie. Za jednu z najvýraznejších postáv tohto komiksu možno označiť plukovníka Bizára, bývalého vesmírneho bádateľa, ktorého telesná stránka uviazla v paravesmíre. Pohybuje sa medzi priestorom a časom a len čo sa objaví, opäť zmizne. Paravesmír je zvláštne miesto, pretože dokáže človeka pripraviť o rozum a plukovník Bizár je toho dôkazom.

Scény, v ktorých sa objaví, sú v mnohých prípadoch deprimujúce až psychadelické a dodávajú celému príbehu na inakosti. Nemožno zabudnúť ani na Bizárovu robotickú spoločníčku Roboteli s vizážou inšpirovanou starými sci-fi filmami. Robotelu možno zaradiť k tým postavám, ktoré sa snažia riešiť tie skutočné problémy. Opustiť farmu a s ňou i svet, ktorý uvrhol hrdinov do zabudnutia, však nie je vôbec jednoduché. No a potom je tu ešte madam Vážka, prekliata žena oplývajúca temnými magickými schopnosťami s minulosťou ako z hororu. Scény s ňou prinášajú taktiež veľa otázok a vnášajú do príbehu hororový nádych.

Ak sa pýtate, čo je v tomto komikse „černá palice“, pýtate sa zle, pretože otázka by mala znieť „kto?“. Černá palice je totiž padlý hrdina, vystupujúci na pozadí príbehu, a podľa všetkého je kľúčom k celej záhade, ktorú majstrovsky otvára prvá kniha Černá palice: Tajemství počátku. Kniha navyše obsahuje veľa originálneho bonusového materiálu, ktorý istotne nikoho neurazí.

Baltimore alebo Černá palice? Rozhodnutie necháme na vás, lebo ťažko povedať, ktorá séria bude ako celok zaujímavejšia. Prvé knihy sú rozhodne skvelým štartom do nového komiksového roka a nemali by ste si ich nechať ujsť. Naozaj neoľutujete, pretože ani jeden z prírastkov Comics Centra určite nebude stratou času.

Pre Fantasy-svet.sk článok napísal: Peter Šufliarsky
Ďakujeme vydavateľstvu Comics Centrum za poskytnuté recenzné výtlačky.