Vchod do Krajiny zázrakov sa ukrýva v Bratislave

Uverejnené 13. 05. 2017, Autor/ka: Ella

Vieme, vieme, teraz mnohých z vás trápia skúšky, písomky, opravovanie známok a možno aj štátnice. Ale keďže sme si tým všetkým sami prešli, nedá nám trochu vás nenavnadiť aj na príjemnejšie aktivity, pretože od učenia si treba oddýchnuť. Máme pre vás perfektný tip na to, kde tak spraviť!

Možno ste už počuli o tzv. "escape rooms", teda o miestnostiach, v ktorých vás zatvoria a vy musíte nájsť kľúč alebo heslo, aby ste sa dostali von. Takúto aktivitu vám ponúka aj tím X-quest, a to priamo v našom hlavnom meste. Stačí sa odviezť do Petržalky na konečnú električky č. 1 alebo 3.

Aby sme vás navnadili ešte viac, v ich prípade nepôjde len tak o hocijakú miestnosť. Jej ústrednou témou je totiž príbeh Alice v Krajine zázrakov. Na to, aby ste však vylúštili jednotlivé hádanky a hlavolamy, nie je potrebné knihu od Lewisa Carrolla poznať do podrobností. Stačí vám len trochu logiky, nadšenia a dobrých priateľov, ktorých si so sebou zoberiete. Tak sme to spravili aj my.

Hra je určená pre 2 až 4 hráčov. My sme sa do Krajiny zázrakov vybrali v plnej zostave, teda pekne štyria (a našťastie sme sa z nej aj všetci vrátili), veď nie nadarmo sa hovorí, že viac hláv, viac rozumu. Hovorili sme si, že to bude hračka? Také čosi musíme zvládnuť. No rýchlo sme prišli na to, že to vôbec nebude také jednoduché, ako sme čakali.

Na to, aby ste sa zo súboru miestností dostali (je ich totiž viac, nielen jedna), máte presne 1 hodinu. Ako nám organizátori povedali, najlepšiemu tímu sa to podarilo za 46 minút. Nám to trvalo 1 hodinu aj 11 minút, takže sme trošku švindľovali, ale aspoň vidíte, že nemáte nič podceňovať a musíte byť naozaj pozorní, inak stvrdnete na jednom mieste pekne dlho, a potom si budete búchať hlavy, že ste dobre slepí.

Keďže sme predtým absolvovali už aj iné escape rooms, môžeme trochu porovnávať. Obrovskou výhodou a pozitívom bratislavskej escape room, ktorú tím X-quest vytvoril, je to, že všetko v hre je automatizované. To znamená, že na to, aby ste sa dostali ďalej, je potrebné urobiť správnu vec, napríklad položiť niečo na správne miesto a systém vám sám odhalí ďalšiu úlohu, alebo otvorí dvere. Po celý čas vás pritom sleduje niekto z organizátorov a v prípade potreby vám napovie ako ďalej. Každá miestnosť je pritom vymaľovaná a zariadená do najmenších detailov (čo sme veľmi ocenili), ktoré krásne dotvárali celkovú atmosféru.

Musíme zdôrazniť, že spolupráca jednotlivých hráčov je tu nevyhnutná. Niekoľko tímov sa vraj pri hre aj pohádalo, no našťastie náš prípad to nebol. Rôznorodosť jednotlivých úloh každému z nás dovolila prispieť svojou troškou a keď sme sily spojili, podarilo sa nám ich aj úspešne vyriešiť. A to si ani neviete predstaviť, ako nesmierne nás to tešilo!

Hra je vhodná pre všetky vekové kategórie, hoci občas preliezanie do jednotlivých miestností robilo trošku problémy aj nám, no zvládli sme aj tento menší telocvik. Kupodivu, keď sa na to pozeráme spätne, najväčšie problémy nám robili tie najjednoduchšie úlohy, pretože sme nad nimi uvažovali priveľmi zložito. Možno preto sú to práve deti, ktoré ich dokážu vyriešiť najrýchlejšie, takže, milí rodičia, ak sa tam s nimi raz vydáte, nepodceňujte ich bystré hlavičky. ;)

Rozhodne hru odporúčame všetkými desiatimi. Veľmi dobre sme sa zabavili, potrápili si mozgové závity a zároveň sa tak trochu vrátili do detstva. X-quest escape rooms sa nachádzajú na Jungmannovej 12 v Petržalke. Pokiaľ sa odveziete na konečnú električky 1 alebo 3, ako sme spomínali vyššie, nemôžete ich prehliadnuť, pretože hneď, ako z nich vystúpite a pozriete sa pred seba, uvidíte na fasáde náprotivnej budovy ich veľký banner. Objednať sa však treba vopred, a to priamo cez ich internetovú stránku.

Na záver dodáme snáď už len toľko, že organizátori ponúkajú aj iné miestnosti. Jedna z nich nesie názov Hangover a ak ste si spomenuli na rovnomennú sériu filmov (u nás Vo štvorici po opici), tak ste sa trafili. V tejto miestnosti sa, tak ako vo filmoch, preberiete a musíte zistiť, čo ste predchádzajúcu noc robili. Druhou alternatívou je Útek z väzenia. Táto miestnosť je vraj najťažšia zo všetkých, ak si teda trúfate na niečo náročnejšie, rozhodnite sa pre ňu.

Nech si už zvolíte ktorúkoľvek alternatívu, alebo ste si jednu z miestností už stihli vyskúšať, dajte nám vedieť, ako ste dopadli. :) My ešte raz ďakujeme tímu X-quest za skvelý zážitok a určite sme sa nevideli naposledy.

Reportáž pre Fantasy-svet.sk a tím X-quest pripravila Ella.