Vlk a dýka

Uverejnené 25. 06. 2017

Juraj Červenák, šedá eminencia nielen slovenskej fantastiky, uviedol do života notára Barbariča nejeden raz. Každý jeden krst bol unikátny, ale iba v Banskej Štiavnici ste mohli zažiť atmosféru akoby vystrihnutú priamo z jeho príbehu...

Štrnásteho júna sa v priestoroch historickej kaviarne Libresso predstavila nová detektívka Juraja Červenáka Vlk a dýka. Krstným otcom bol Ivo Gogál, krstilo sa typicky barbarsky a príjemnú atmosféru, ktorú neveľké priestory s baníckou tradíciou dopĺňali, umocnila i zaujímavá, hoci tematicky trošku iná hudobná vsuvka miestnej jazz-rockovej kapely Nácov kufor.

Notár Barbarič sa zvedavým čitateľom prihovoril niečo po šiestej hodine. Aby vyvolal to správne napätie a do deja mohol vtiahnuť aj svojho tvorcu, stavil na krátku šteklivú epizódu zo svojej ľúbostnej avantúry. Nadviazať na jeho predchádzajúce zážitky nebolo vonkoncom ťažké, a pretože je Juraj Červenák výborný rozprávač, o niekoľko minút sa už živo diskutovalo.

Diskutovalo sa o veciach, ktoré jeho skalní fanúšikovia poznajú, noví len tušia a tí, čo sa ešte nerozhodli, či dajú jeho knihám šancu, dostali výbornú príležitosť svoju dilemu raz a navždy vyriešiť. Nezabudlo sa zaspomínať na Barbaričove začiatky, pristaviť sa pri rozrobených projektoch, vysvetliť, ako tvorivo sa pristupuje k novým nápadom, kde sa hľadajú inšpirácie, odkiaľ prichádzajú impulzy alebo odhaliť totožnosť ľudí, ktorí výrazne pomáhajú pri riešení dobových problémov, na ktoré ako autor pri písaní svojich kníh Juraj Červenák niekedy narazí.

Prísť na krst a odísť z neho bez knihy a autogramu, by žiadny milovník kníh nerozdýchal. Hoci rad nebol veľký, na autogram sa muselo čakať, pretože správny fanúšik Juraja Červenáka si neprinesie iba jeden knižný titul, ale dostaví sa s plnou náručou diel, ktoré mu prirástli k srdcu a stali sa súčasťou nielen jeho života, ale aj knižnice. Zazlievať nám to, nakoniec, nikto nemôže, pretože Juraj Červenák je návykový. Ak by vám náhodou spôsob podania príbehu nesadol v knihách s fantastických nádychom, určite vás oslovia historické detektívky.

Juraj Červenák je jednoducho klasik. Vie, kedy a ako detektívna fikcia vznikla, orientuje sa v jej hlavných prúdoch a v menách významných predstaviteľov, ktorí detektívku niekam posunuli a nadčasovo ju svojimi unikátnymi postavami spopularizovali. Za každým príbehom sa ukrýva kus svedomitej roboty. Juraj Červenák je Slovák ako repa, avšak jeho historické detektívky sa kvalitou vyrovnajú tým svetovým. V ničom za nimi nezaostávajú. Miestami sa, dokonca, menia na netradičných turistických sprievodcov, ktorí vás prevedú starobylými mestami na konci 16. storočia.

Notár Barbarič a kapitán Stein sú neoddeliteľnou súčasťou Banskej Štiavnice. Svoj prvý prípad začali riešiť práve tu a po rokoch sa do kráľovského mesta opäť vracajú. Hoci nie v plnej zbroji a počte, ale s entuziazmom nájsť stratenú kastelánovu dcéru, ktorú niekto uniesol z bájneho hradu na hore Sitno.

Autorom fotiek je Ľubomír Lužina.

Ak vás naša krátka reportáž oslovila a nechce sa vám po knihách Juraja Červenáka pátrať, z pohodlia domova ich kúpite na stránkach vydavateľstiev Slovart a Artis Omnis.