Žiarsky GeekFest 2016 – festival v srdci Slovenska

Uverejnené 03. 03. 2017

Minulý víkend, 25. až 26. júna 2016, sa v priestoroch MsCK v Žiari nad Hronom uskutočnil prvý ročník dvojdňového festivalu sci-fi, fantasy, hier a japonskej kultúry, Žiarsky GeekFest. Nielen fanúšikom, ale aj návštevníkom mal priniesť kreatívny spôsob trávenia voľného času a zároveň otvoriť prichádzajúcu letnú sezónu. Programová štruktúra, ktorá pozostávala z dvoch blokov, lákala či už na mená známych osobností slovenskej a českej fantastickej scény, alebo odborné semináre a workshopy v réžií Veľvyslanectva Japonska v Slovenskej republike.

O vyplnenie voľného času sa v priestoroch budovy, pokiaľ ste sa rozhodli pre malý oddych, alebo ste jednoducho čakali na ďalší prednáškový vstup, postarali (nielen) lokálni predajcovia (žiarsky antikvariát Tuborgaha, banskoštiavnický Antikvariátik.sk, Funtastic, Chiméra, WarpHammer).

Vaša zbierka cenností sa teda mohla rozrásť o dobrú knihu, lákavý grafický román, pekný šperk, ručne vyrábané dekoračné predmety, aktuálne hry, zberateľské figúrky i praktické darčeky, ktorými ste potešili seba, svojich blízkych, priateľov a rodinu.

Domov ste si, okrem iného, mohli odniesť aj pomerne veľké množstvo príjemných spomienok, hodnotné informácie zo sveta populárnej kultúry, oku lahodiace ceny z tomboly, kostýmovej, výtvarnej i fotografickej súťaže, ktoré usporiadateľom festivalu venovali popredné vydavateľstvá (Albatros, Slovart, Artis Omnis, Comics Centrum), fantastické a aj herné obchody. Zacestovať ste si mohli i v čase. Banskoštiavnický Antikariátik.sk priniesol zbierku cenných japonských drevorezov, výstavné komiksové kúsky, vrátane Saudkovej Muriel, kultové artbooky a nostalgické filmové plagáty. Tie nejedného návštevníka preniesli do detských čias a dovolili mu zaspomínať si na to, čo ho ovplyvnilo, alebo nakoplo začať sa zaujímať o fantastiku.

Dva dni plné zábavy prebehli pokojne. Miestami možno trošku monotónne, ale aj to niekedy k takému festivalu patrí. Žiarsky GeekFest, napriek tomu, že mal svoju premiéru, sa po organizačnej stránke zvládol. Menšie prekážky organizátori (a ich tím dobrovoľníkov) vyriešili rýchlo a k spokojnosti návštevníkov. Vzhľadom na to, že návštevnosť nebola vysoká, v nedeľu možno žiadna, vízia chaosu alebo väčších problémov nehrozila.

Zamrzí iba jedno. Projekt bol našliapnutý dobre. Mal potenciál rozvíjať sa a naozaj priniesť na stredné Slovensko niečo zaujímavé. Ďalej ako po inšpiráciu sa známymi festivalmi v Bratislave (Comics Salón a Istrocon, AnimeSHOW a GAME EXPO či MangaFest!) sa však nedostal. Takže v o čosi menšej podobe sme tu mali sesterské podujatie, ktoré o sebe dalo aktívnejšie vedieť až mesiac aj niečo pred svojím konaním sa. Dovtedy ste vedeli iba to, že v Žiari nad Hronom bude niečo prebiehať, ale k relevantnejším informáciám ste sa neprepracovali vôbec, alebo len okrajovo, a to ani na hlavnej stránke podujatia. Facebookový účet rovnako tak zíval prázdnotou a aj komunikácia s hlavnými organizátormi či koordinátormi festivalu takpovediac stála na mŕtvom bode. Malá až takmer žiadna reklama sa negatívne podpísala aj na účasti súťažiacich v jednotlivých súťažných aktivitách. O tých, ktoré prebiehali na mieste, sa návštevník dozvedel z druhej ruky, alebo po tom, keď sa na to opýtal, pretože niekde čosi započul.

Pekné priestory a rozdelenie programu do dvoch blokov (takže ste nemuseli použiť časovrat či frflať na to, že sa neviete naklonovať) síce čo-to zachránili, ale nevyriešili s pribúdajúcou neskorou hodinou prázdnotou zívajúce miestnosti a skľúčených prednášajúcich, ktorí vynaložili všetko úsilie na to, aby návštevníkom, ktorí chýbali, priniesli a porozprávali niečo nové.

Prvý ročník Žiarskeho GeekFestu splnil očakávania, ktoré sa do neho vkladali, pretože neboli veľké a rátali s tým, že festival so sebou prinesie skôr viac nedostatkov ako vychytáviek, čo milo prekvapia. A aj z tohto dôvodu by ste mu mali dať druhú šancu. Pokiaľ sa teda bude druhý ročník konať, príďte naň a presvedčte sa, či sa zlepšil. Minimálne tá snaha tu je, a to priamo zo strany usporiadateľov.

Ak vás Žiarsky GeekFest opäť sklame, vsaďte na istotu. Navštívte napríklad taký PegasCon. Alebo sa choďte kultúrne vyžiť na stále viac zaujímavejšiu Fest Anču, kde si stretnutie s populárnou kultúrou môžete vychutnať práve cez film. Festivalov je tu veľa. Len si musíte vybrať ten správny.

Reportáž pre vás pripravil akčný tím Fantasy svetu :) Fotky boli prevzaté z FB stránky podujatia.