Zuzana Csontosová a jej Najmocnejšie kúzlo

Uverejnené 18. 02. 2017, Autor/ka: Veronika Yaonee Inglotová

Najmocnejšie kúzlo od Zuzany Csontosovej predstavuje prvú pôvodnú slovenskú knihu vydavateľstva Albatros pre deti od siedmich rokov, ktorá sa knižnej verejnosti predstavila 29. októbra 2013 v priestoroch kníhkupectva Panta Rhei v Bratislave.

Vzhľadom na to, že sme sa tejto farbistej prezentácie nemohli osobne zúčastniť, ale aj z toho dôvodu, že sa o Zuzane Csontosovej toho málo popísalo a ešte menej vie, rozhodli sme sa pre odvážny kúsok a túto čarovnú bytosť vyspovedať. Pri čítaní nasledujúcich riadkov vám želáme veľa čarovných a predovšetkým milých okamihov.

Redakcia: Iba nedávno vám vyšla vo vydavateľstve Albatros vaša prvá ilustrovaná kniha pre deti pod názvom Najmocnejšie kúzlo, ktorá v sebe ukrýva tri milé a úsmevné dobrodružstvá. Ako sa vlastne tento váš nápad vydať knihu a k tomu ešte aj pre deti zrodil?

Zuzana Csontosová: Na začiatku som napísala rozprávku o vodníkovi Matúšovi a dúfala som, že jej nájdem miesto v nejakom detskom časopise. Nápad s knihou prišiel až neskôr a od iných ľudí, ktorým sa rozprávka páčila. Vôbec mi nenapadlo, že by sa z mojich textov mohla zrodiť takáto pekná ilustrovaná kniha.

Redakcia: Čo bolo najťažšie pri realizácii vašej knižnej vízie? Predsa len, vydať v dnešnej dobe knihu je svojím spôsobom náročné.

Zuzana Csontosová: Oslovila som mnoho vydavateľstiev a keďže to bola moja prvá kniha, ľudia z redakcie Albatrosu boli prví, ktorí si rozprávky vôbec prečítali... Toto je, myslím, pre nových autorov náročné. Ale od toho okamihu to už bolo príjemné, pretože na knihe ďalej pracovali profesionáli z redakcie, ktorí majú veľa skúseností. Kniha je odrazom práce mnohých ľudí, s ktorými sa mi výborne spolupracovalo, a to ma práve bavilo. Pomáhala mi aj moja rodina – sestra je mojím prvým čitateľom a najväčším fanúšikom aj kritikom, manžel vymyslel názov pre knihu...

Redakcia: Vizuálnu podobu Najmocnejšieho kúzla ste zverili do rúk talentovaného výtvarníka Bystríka Vanča, ktorého práce môžeme obdivovať napr. aj v Dunajskej kráľovnej od Márie Ďuríčkovej či v Slovenských ľudových rozprávkach v podaní Ondreja Sliackeho. Z ktorej strany prišiel podnet na takúto hravú a v konečnom dôsledku aj farebne impozantnú spoluprácu?

Zuzana Csontosová: Bystríka Vanča navrhla redakcia Albatrosu spolu s ďalšími tromi autormi. Jeho ilustrácie sa mi páčili najviac a myslím si, že to bola veľmi šťastná voľba. Keď vidím knihu na pulte kníhkupectiev, svojimi farbami tam úplne žiari.

Redakcia: Majú ilustrátori nejaké zvláštne vrtochy, ktorým musíte vy ako autorka písanej predlohy vyhovieť? Alebo je to naopak?

Zuzana Csontosová: Zatiaľ o žiadnych neviem :-). Najskôr vzniká text a až potom ilustrácie, takže je to skôr výtvarník, ktorý sa musí prispôsobiť. Myslím, že Bystríkove ilustrácie sú fantastické, pôsobia magicky, rozprávkovo.

Redakcia: Dej vašich príbehov je zasadený do okolia Trenčína, Pukanca a Banskej Štiavnice. Máte k týmto lokalitám nejaký zvláštny vzťah, alebo sa vybrali iba náhodne, napr. kvôli ich pôvabnej scenérii či zaujímavým pamiatkam?

Zuzana Csontosová: Vždy, keď cestujem na návštevu k mojim rodičom, vyzerám z okna vlaku trenčiansky hrad. To už viem, že som sa vrátila domov, a zakaždým ma pritom zahreje podobný pocit. V Trenčíne som prežila celé detstvo a myslím si, že je to krásne mesto. V Banskej Štiavnici som bola len raz, ale úplne ma očarila. To mesto má už samé o sebe rozprávkovú atmosféru. Pukanec má v sebe bohatú históriu výroby keramiky. Keď sa chcel vodník Matúš naučiť točiť na kruhu a používať glazúry, nemohol si vybrať lepšie miesto.

Redakcia: Víla Juliana, čarodejník Jeroným, vodník Matúš a jeho milá Barborka, ale aj čarodejnica Klára, jej najlepší priateľ Vraník a zlá bosorka Harona, to je len zlomok unikátnych postáv, ktoré vo vašej knihe vystupujú. Čo vás pri ich „knižnom zrode“ inšpirovalo a akým spôsobom ste svojim postavám vyberali ich mená? Nakoniec, o svätej Barbore sa vie, že bola patrónkou baníkov.

Zuzana Csontosová: Vždy sa snažím, aby meno čo najviac charakterizovalo povahu rozprávkovej postavy. Vílam dávam mená ako Lívia, Lupienka, Juliana, pretože mi znejú jemne a nežne. V čarodejníckych menách je už viac „H“ a „R“, to má pre mňa drsnejší nádych. Alebo vyberám mená, ktoré sa mi páčia a dala by som ich pokojne svojim deťom (Matúš, Klára alebo Barborka), pretože každú rozprávkovú postavu si obľúbim a celý príbeh prežívam s ňou. Vyslovene negatívnym postavám vždy vymýšľam mená, ktoré nenájdem v kalendári, aby sa nestalo, že si nejaké dieťa otvorí knihu a potom chúďa zistí, že sa volá presne ako zlá a škaredá čarodejnica alebo vodník. Preto vznikli mená ako Zlomira a Vlnko. Pokiaľ je tam ešte ďalšie symbolické prepojenie, ako s Barborou, je to o to krajšie.

Redakcia: Vaša kniha je unikátna aj tým, že ste sa ju rozhodli poňať tak trošku ľudovo a ľubozvučne. Približujete v nej predovšetkým unikátne remeslá, dávno zabudnuté pojmy, oživili ste postavy, ktoré sú typické pre našu kultúru a detský knižný fond. Išlo o konkrétny zámer, alebo len o zhluk šťastných náhod?

Zuzana Csontosová: Ako prvú som napísala rozprávku o vodníkovi Matúšovi, ktorá vznikla úplne spontánne, intuitívne. Akoby si ma Matúš sám našiel a ja som musela len všetko prácne zapisovať. Vyrastala som na ľudových rozprávkach, ktoré som milovala, sama som sa venovala keramike, chodila som na Zaježovú, vyrábala som si šaty a šperky, zaujímali ma aj iné remeslá, a to sa v rozprávkach všetko prejavilo. Z histórie mám rada presne tieto obdobia, keď sa ľudia venovali remeslám a zároveň ešte žili v pevnom prepojení s prírodou. Preto je v knihe veľmi silným prvkom aj príroda a láska k nej.

Redakcia: Aký je váš postoj k detskej literatúre?

Zuzana Csontosová: Milujem detské knihy! Keď som prechádzala okolo nejakého kníhkupectva, často som neodolala a vošla dnu. A vždy som skončila v detskom oddelení :-). Tešila som sa, keď budem mať vlastné deti a budem si s nimi čítať.

Keď som mala päť rokov, otec mi dal úžasný nápad – keď sa naučím čítať sama, budem si môcť čítať rozprávky, kedy sa mi zachce. Zobrala som si písmenkové pexeso a trénovala – E-Eskimák, C-citrón... O pár týždňov som už čítala, bolo to veľmi vzrušujúce. Milovala som aj knihy a časopisy, ktoré nám odporúčali v škole, a neprekážalo mi, že je to „povinné čítanie“. Neviem si predstaviť, že by som vyrastala na Slovensku a nepoznala Kukučína, Cígera-Hronského, Tajovského, Figuli... Je to predsa naša kultúra, sme to my.

Redakcia: Máte aj nejaké tie obľúbené knižné kúsky (spomienky na detstvo), ku ktorým sa prinavraciate i teraz, keď ste už dávno vyrástli zo sveta kúziel, čarov a magických tvorov (aj keď poznáme niekoľko ľudí, ktorí zrejme nikdy nebudú dosť starí na rozprávky)?

Zuzana Csontosová: Ja si myslím, že zo sveta kúziel sa nikdy neprebudím :-). Najradšej som mala Slovenské ľudové rozprávky s ilustráciami Ľudovíta Fullu. Páčila sa mi aj tvorba slovenských autorov, ktorých som už spomínala. Keď som bola staršia, čítala som Annu zo zeleného domuJanu Eyrovú, ale tiež všetky foglarovky. No pokiaľ si čítam sama pre seba a nie s deťmi, nemôžem povedať, že sa k nim vraciam. Čítam si detské knihy, ktoré som v detstve nepoznala, napríklad Matildu a iné knihy od Roalda Dahla, Kvak a Žbluňk od Arnolda Lobela, Narniu od C. S. Lewisa alebo knihy od Astrid Lindgrenovej.

Redakcia: Ako dlho sa venujete písaniu?

Zuzana Csontosová: Paradoxne som sa k písaniu dostala tak, že som pred dvanástimi rokmi s kamarátmi založila časopis Nota bene, pričom som hľadala ľudí, ktorí boli novinármi a boli by ochotní písať pre nás. No v začiatkoch sa nám stávalo, že nám vypadol redaktor a časopis nemal kto robiť, musela som narýchlo pripraviť nejaké články, inokedy som zas písala úvodníky, reportáž z akcie... Podávala som veľa žiadostí o financie, kde som musela jasne, presvedčivo a pritom aj ľudsky a zaujímavo napísať, prečo by nás mali ľudia podporiť, opisovala som tiež príbehy bezdomovcov. Neskôr som začala písať do časopisu Dieťa články pre rodičov, ktoré píšem piaty rok. Mojou prvou tvorbou pre deti bola eko-rozprávka o víle Jasminke, ktorá vyšla na pokračovanie v časopise Maxík, a dúfam, že raz bude aj v knižnom vydaní.

Redakcia: Čo je podľa vás na písaní najťažšie?

Zuzana Csontosová: Je to veľmi veľa osamelej práce, keď po večeroch alebo víkendoch sedím dlhé hodiny za počítačom. Potom ustavičné prepisovanie, upravovanie, opravovanie... A to ani nehovorím o tom, keď sa v príbehu zaseknem a nie a nie vymyslieť, ako sa z toho dostať. Píšete celý rok a sotva máte nejakú spätnú väzbu. Nie je ani žiadna záruka, že knihu niekto vydá. Ale keď potom kniha vyjde a poteší ľudí, je to o to krajšie.

Redakcia: Ak by mal teda čitateľ chuť dozvedieť sa o vás a vašej tvorbe viac, kde by mal začať hľadať, aby utíšil svoju zvedavosť? Viete, internet je predsa len skúpy na slovo.

Zuzana Csontosová: Všetkých pozývam na stránku Najmocnejšieho kúzla na Facebooku. Mám aj vlastnú stránku - Zuzana Csontosová.

Vždy ma teší, keď sa mi niekto ozve a napíše reakciu na knihu. Ocením aj kritiku, pretože ma posúva ďalej.

Redakcia: Uvedomujeme si, že je zrejme na túto otázku priskoro, keďže víla Juliana a jej kamaráti sa ešte nestihli na pultoch kníhkupectiev poriadne ohriať, ale budeme sa môcť v najbližšej dobe tešiť na ďalšiu vašu knihu? Alebo ste si zobrali pár dní autorského voľna?

Zuzana Csontosová: Mám napísaný príbeh o Jakubovi a jeho čarovnej kolobežke. Jakub žije v Bratislave a po tom, ako stratil blízkeho človeka, sa uzavrel do seba a takmer všetok voľný čas trávil sám pri počítačových hrách. Jedného večera však našiel vonku odhodenú starú kolobežku. Keďže bol technicky veľmi zdatný, len tak zo záujmu ju vzal domov a sám si ju opravil. V noci ho však kolobežka zobudila a zavolala, aby sa s ňou išiel previesť po meste. Neskôr dokonca zistil, že jeho rozprávajúca kolobežka vie lietať! Za niekoľko hodín mohli spolu preletieť tisíce kilometrov. A tak namiesto adrenalínu z počítačových hier začal Jakub prežívať dobrodružstvá v skutočnom svete. Knihu práve dokončujem, no pokiaľ bude schválená na vydanie, príde na rad ešte veľa práce – ilustrácie, korektúry, príprava na tlač... Takáto práca na knihe Najmocnejšie kúzlo trvala celý rok.

Redakcia: Dalo by sa povedať, že každý z nás si ukrýva (a nielen vo vreckách) to svoje najmocnejšie kúzlo, ktoré ho v tomto skutočnom svete tak trošku chráni. Nás by však zaujímalo, ak to nie je teda verejným tajomstvom, aké najmocnejšie kúzlo máte ukryté práve vy?

Zuzana Csontosová: Kúziel v našom svete je mnoho a nepotrebujeme na ne ani klobúk s čarovnou paličkou. Môže to byť umenie, príroda, rodina, ľudia okolo nás... No podľa mňa najmocnejšie kúzlo je LÁSKA. Bez nej by sme neboli ničím.

Redakcia: Ďakujeme vám veľmi pekne za nádherný rozhovor a držíme vám i vašim čarovným priateľom vo svete kníh palce!

Rozhovor pre redakciu Fantasy-Svet.sk pripravila Veronika Inglotová. Fotky do rozhovoru zapožičala (dodala) Zuzana Csontosová.