Juraj Červenák: Hradba západu

Uverejnené 27. 01. 2019, Autor/ka: Veronika Yaonee Inglotová
Autor/ka: Juraj Červenák
Názov diela: Hradba západu
Séria: Dobrodružstvá kapitána Báthoryho
Vydavateľstvo: Slovart
E-shop: Slovart.sk
Rok vydania: 2018
Hodnotenie autorom recenzie: 110%
 

Príťažlivosť Nových Zámkov objavia vášniví čitatelia v najnovšej knihe Juraja Červenáka Hradba západu. Piaty diel dobrodružstiev kapitána Báthoryho zavŕšil knižnú sezónu minulého roku tak, ako sa na to banskoštiavnického spisovateľa historických románov so štipkou dobrej fantastiky patrí. Koniec starého roku priniesol straty na životoch nielen tureckej posádky, ale aj obrancov jednej z najkrajších vojenských pevností na našom území. Hoci sa novozámocký hradný pán Adam Forgáč snažil zo všetkých síl ubrániť početnej tureckej presile, šťastena mu nepriala. Nakoniec, Juraj Červenák si nevybral obdobie 22-ročnej nadvlády Turkov nad Novými Zámkami pre nič za nič. S grandióznosťou jemu vlastnou a v spoločnosti toho najzaujímavejšieho uhorského vojaka na tomto svete vám prináša príbeh, od ktorého je ťažké odtrhnúť sa, nedajbože mu ešte odolať!

Kapitán Báthory sa v Červenákových knihách zjavil pred deviatimi rokmi. V päťdielnom epose o protitureckých vojnách si toho preskákal veľa. Navštívil rôzne exotické miesta, padol do zajatia, spoznal mnoho zaujímavých ľudí, pobil veľa tureckých hláv, občas tasil meč aj proti našincovi, bojoval s láskou, nenávisťou i vlastným presvedčením či tvrdohlavosťou, ktorá ho neraz voviedla do nepríjemnej situácie. Čitatelia, ktorí sú známi tým, že vyhľadávajú netypické žánrové variácie, v ktorých sa občas objaví niečo fantastické, alebo poriadny kus histórie, napätie takmer na každej strane, dôvtip, pôvab či žargón vojaka uhorskej armády, vítajú Červenákovu vášeň pre históriu s otvorenou náručou. Veď v akom inom slovenskom knižnom diele by ste našli príjemné snúbenie pútavého rozprávania, učebnice histórie a úvodu do okultných vied?

Hradba západu, čiže Nové Zámky, neunesie čitateľov ďaleko od známych uhorských hraníc. Pohybovať sa budú po blízkom okolí a spolu s Tatármi plieniť všetko, čo im príde pod ruku. Na vojnou zmietanom území prežijú krušné chvíle s hlavnými hrdinami, ktorým pridá starosti i stará známa, barónka Rónayová, no pobavia sa i na tom, akým rôznym spôsobom sa dá ustáť krutosť vojny. Červenákov povestný humor nebude chýbať v najviac vypätých situáciách, takže toto odľahčenie prevetrá hutné opisy vojenskej stratégie obliehania, vnútropolitické intrigy, dvorné (aj slovné) prekáračky, zradu významných veľmožov či ušľachtilosť veľkovezírovej priazne. A dodá knihe šmrnc, spád aj dobrý pocit z toho, že sa na nás nevalia statické pasáže o dobývaní z každej jednej strany tohto rozsiahleho románu.

Okrem vzdelávania sa, pretože aj toto Červenákova kronika o rozširovaní Osmanskej ríše na našom území ponúka, budeme svedkami intenzívneho dozrievania staronových postáv, s ktorými sme si odžili nezabudnuteľné chvíle nejeden raz. I keď všetci hrdinovia si, a to bez rozdielu, či boli tými ústrednými, prechádzali prirodzenými prerodmi v každej časti, Hradba západu prináša predsa len dlho očakávané rozuzlenie rodinných vzťahov, nových lások aj hojenia rán po strate blízkych osôb. Možno nie práve romantickým spôsobom núti postavy otvoriť sa nám, ale vzhľadom na prostredie či obdobie, v ktorom svoje životy prežívajú, sú ich pletky očarujúce a bezprostredné. Čo ale poteší ešte viac, je Báthoryho povestný zmysel pre otcovské povinnosti a Michalove dospievanie, ktoré občas skríži plány aj tam, kde sa to vôbec neočakáva.

Ak patríte k vášnivým milovníkov mágie v jej rýdzej podobe, bez deformácie, ktorú ponúka väčšina knižných fantasy titulov, Juraj Červenák vás nesklame ani v tomto bode. Mágiu, podobne ako mytológiu, pomocou ktorej vnáša do svojich príbehov tajomno, strašidelnú atmosféru, zimomriavky i záhady s detektívnou zápletkou, zručne poukrýval na celej ploche svojho rozprávania. Niekomu sa môže zdať, že je jej málo a že je okliesnená tematicky. Vo väčšej miere by len zbytočne vytŕčala z konceptu a hľadanie záškodníkov Báthorym a jeho posádkou by už nebolo také zábavné, osobné a predovšetkým účelné, ako v podobe, ktorú jej Červenák v tomto epose vytvoril. Tým, že je jej dávkovanie striedme a je prepojené s konkrétnym problémom v deji, stupňuje sa napätie nielen v pasážach venovaným obliehaniu, dobývaniu a obrane Novozámockej pevnosti, ale aj v odbočeniach od hlavnej dejovej línie, ktorú tvorí všedné a každodenné prežívanie vojnou poznačených dní našich postáv.

(foto: banskoštiavnický Antikvariátik)

Hradba západu vyšla vo vydavateľstve Slovart, ktoré pred deviatimi rokmi uviedlo na trh dobrodružstvá kapitána Báthoryho v strhujúcej úvodnej časti Strážcovia Varadína. Má niečo cez 500 strán, obálku od Adama Pižurného, ilustrácie Novozámockej pevnosti priamo z nádherných dobových rytín, ktoré si nadšenec antikvariátov môže obzrieť iba v Banskej Štiavnici, a popýšiť sa môže nezameniteľným rukopisom spisovateľa, ktorý je známy aj mimo komfortnej knižnej zóny na Slovensku. Juraj Červenák, podobne ako jeho kapitán Báthory či dobrák Stein, prešiel v práci spisovateľa poriadny kus cesty. Ak vám aj jeho fantasy knihy nesadli, do tých, v ktorých sa mieša tento žáner i mnoho iných, sú opradené rúškom histórie a detektívnej zápletky, sa jednoducho zamilujete. Prečo?

Nuž, aj práve preto, že sa na nič nehrajú...

Pre Fantasy-svet.sk recenziu napísala: Veronika Yaonee Inglotová
Ďakujeme vydavateľstvu Slovart za poskytnutý recenzný výtlačok.