Barbara Cantini(ová): Mortina a protivný bratranec

Uverejnené 14. 04. 2019, Autor/ka: Veronika Yaonee Inglotová
Autor/ka: Barbara Cantini(ová)
Názov diela: Mortina a príšerný bratranec
Séria: Mortina
Vydavateľstvo: Egmont (Albatros media a.s.)
E-shop: Albatrosmedia.sk
Rok vydania: 2019
Hodnotenie autorom recenzie: 110%
 

Energickú taliansku ilustrátorku Barbaru Cantini sme mali tú česť spoznať vďaka vydavateľstvu Egmont (Albatros). Jej malá, ale za to nápaditá kniha pre deti a ich bojazlivých rodičov, Mortina, si získala srdcia väčšiny knižných fanúšikov, ktorí aj teraz, teda v tejto chvíli, hľadajú netradičné a výnimočné publikácie. Alebo iba knihy, čo vedia zabaviť, spríjemniť oddych a naplniť voľný deň zmysluplnou činnosťou. Medzi takéto drobné klenoty patrí aj séria o zvedavom strašidle Mortine.

Pod názvom Mortina a protivný bratranec sa ukrýva útla takmer 48-stranová detská kniha s príjemným komiksovým nádychom. Ide vlastne o druhý diel z niekoľkodielnej knižnej série hlavne pre menšie deti. Ako to ale už raz v takýchto prípadoch chodí, Mortinu a jej trošku bizarný Burtonovský svet si obľúbia aj starší čitatelia.

Prvý príbeh sme si mohli prečítať koncom minulého roku. Ten ďalší sa nás snaží vystrašiť už druhý mesiac a darí sa mu to naozaj výborne, pretože dobrodružstvo, o ktorom nám chce niečo porozprávať, nie je len o strašidlách a ľuďoch. Tento raz sa pozrieme na zúbky etikete a predovšetkým detektívnej zápletke, pretože Mortinu prišiel navštíviť protivný bratranec Dilbert, ktorého príchod bude sprevádzať zmiznutie tety Nebožienky, neplánovaná oslava a priveľmi otravný čarovný brečtan. Akým spôsobom sú ale tieto zložky vzájomne prepletené, to si musíte prečítať sami!

Barbara Cantini nestráca nič zo svojho povestného humoru a nadhľadu. Príbeh o protivnom bratrancovi servíruje čitateľovi hravým spôsobom. Celostránkové ilustrácie, rovnako ako ilustrácie rozdelené do rôznych sekvencií na jednej alebo viacerých stránkach, ukrývajú nejedno malé tajomstvo. Zatiaľ čo text zasvecuje čitateľa priamo do príbehu, ktorý sa mu pred očami pomaly odohráva, popisuje mu konkrétne situácie, ktoré budú viesť k rozuzleniu detektívnej zápletky, grafická úprava knihy sa doslovne mení na interaktívnu stolovú hru. A podobne ako Jumanji vás vtiahne priamo do akčného diania a veľkého množstva stôp, ktoré odkrývaním vytvárajú cestičku priamo k záškodníkovi. Odhalenie jeho identity je dôležité, pretože po tete Nebožienke sa, bohužiaľ, stratí aj Mortinina priateľka Tereza.

Ak sa tu spomenul fakt, že ilustrácie predstavujú akúsi obdobu spoločenskej hry (Cluedo), je to pravda. Chýbajú vám síce spoluhráči, ktorí by boli reálni, spoločne s vami by sedeli navôkol stola (hádzali kockami a plnili zadania napísané na kartičkách), herný plán aj popis hry. Na tieto zložky však nateraz zabudnite, pretože ako čitatelia ste sa stali priamymi účastníkmi zločinu, ktorý spolu s Mortinou a jej podarenou bandov určite hravo rozlúštite. A spoločnými silami môžete jednotlivé úkony tejto zvláštnej (v dobrom slova zmysle) spoločenskej hry zažívať na vlastnej koži, a to prostredníctvom podarenej ilustrátorskej vizualizácie.

Oči musíte mať na stopkách. Ku knihe si pre istotu priložte lupu, pretože indície ukrýva aj taký obraz uja Edgara (A. Poa) zavesený na stene vstupnej haly, vyblednutá podobizeň vzdialeného príbuzného Jacka Skellingtona, ktorá sa vám nenápadne snaží ukázať, ktorým smerom by ste sa mali vybrať, ak ste nedajbože stratili nielen stopu, ale aj hlavu, a rôzne úžitkové predmety navôkol vás. Ak ste dobrým pozorovateľom a máte um Sherlocka Holmesa, nájsť záškodníka a stratené obete, bude pre vás hračka!

Mortina a príšerný bratranec tentoraz nie je o priateľstve. O jeho sile bola, koniec-koncov, prvá kniha. Druhá kniha bude viac-menej o tom, že je dôležité držať spolu, a to aj vtedy, ak ste priveľmi protivným tvorom. Nedajbože duchom! Nikdy neviete, aký typ spolupráce sa vám môže v krízovej situácii hodiť. Ďalej vám toto pokračovanie porozpráva čosi aj o kreatívnej zábave, ktorú by ste mali denno-denne zažívať so svojimi priateľmi (a to bez vymožeností vedy a techniky!), alebo o plodnom trávení svojho dňa. Aj keď celému príbehu dominuje detektívna zápletka, nenechajte sa ňou zmiasť. Nakoniec, akým spôsobom ste našli identitu záškodníka a zachránili tetu i Terezku, ak nie... viete čo? Prečítajte si pokračovanie, bude to pre vás naozaj prospešné.

Barbara Cantini pochádza z Talianska. Má nevšedný rozprávačský talent a zlaté ruky. Nie je zbytočne popisná a ukvákaná. Hovorí sa o nej, že je ideálnou spoločníčkou, ktorá vám vie minimálne jeden krátky večer poriadne okoreniť. Ako? Nuž predsa svojimi vydarenými detskými knihami! Tak si ich už nebojte.

Pre Fantasy-svet.sk recenziu napísala: Veronika Yaonee Inglotová
Ďakujeme vydavateľstvu Albatros za poskytnutý recenzný výtlačok.