Oliver Jeffers na druhú

Uverejnené 03. 02. 2019, Autor/ka: Veronika Yaonee Inglotová
Autor/ka: Oliver Jeffers
Názov diela: Deň, keď pastelky dali výpoveď a Tu sme (poznámky k životu na planéte Zem)
Séria: -
Vydavateľstvo: Ikar - edícia Stonožka
E-shop: Stonozka.sk
Rok vydania: 2018
Hodnotenie autorom recenzie: 110%
 

Deň, keď pastelky dali výpoveď a Tu sme (poznámky k životu na planéte Zem)

Oliver Jeffers sa narodil v Severnom Írsku pred 42 rokmi. V súčasnosti pôsobí a žije v Brooklyne, kde je jeho náplňou práce vizuálne umenie. Ako umelec na voľnej nohe a autor niekoľkých úspešných kníh spolupracuje s poprednými medzinárodnými spoločnosťami (Orange UK, Lavazza, Sony PSP, Starbucks, Irish Times...) v oblasti reklamy. Jeho umelecké portfólio je však bohaté na rôzne výtvarné techniky či umelecké smery, v ktorých sa mu darí získavať uznanie, a to či už v podobe rôznych ocenení (Nestlé Smarties Book Prize, Blue Peter Book Award, Kate Greenaway Medal, Irish Book Awards...) alebo ponúk vystavovať svoje práce v múzeách i galériách po celom svete (New York, Londýn, Dublin, Viedeň...). Napriek tomu, že v jeho práci môžete objaviť čaro koláží, skulptúr, knižných aj veľkoplošných ilustrácií, prienik rozdielnych umeleckých žánrov a využívanie zmesi moderných, častokrát aj alternatívnych výtvarných techník, vynikať bude v knižnej tvorbe. Tá mu v roku 2004 otvorila dvere do sveta, ktorého fantázia nepozná svoje hranice.

Olive Jeffers je výborným rozprávačom. Jeho príjemný humor, úderná kritika a prirodzený spôsob interpretácie závažných tém pomáhajú vytvárať plnohodnotné knihy, v ktorých sa snúbi pálčivosť, úprimnosť, aktuálnosť či komiksovosť. A práve časté využívanie komiksového média v rozmanitých jeho podobách dodáva Jeffersovým publikáciám unikátnosť, po ktorej je v dnešnej dobe na knižnom trhu taký veľký dopyt.

Púť svetom detskej knihy začal Oliver Jeffers úsmevným príbehom o chlapcovi, ktorý miloval hviezdy tak veľmi, až po jednej z nich zatúžil. Prozaická rozprávka o hľadaní limitu vlastných možností a objavovaní nových obzorov v živote detí a ich rodičov dostala názov How to Catch a Star. A spolu s ďalšími Jeffersovými detskými knihami bola preložená do 40 rôznych jazykov sveta. Slovenský trh objavil Jeffersov talent iba nedávno. O predstavenie knižnej tvorby tohto naozaj výnimočného spisovateľa a výtvarníka sa zaslúžilo vydavateľstvo Ikar – edícia Stonožka, ktoré minuloročné obdobie vianočných sviatkov skrášlilo najnovšími Jeffersovými rozprávkami – Deň, keď pastelky dali výpoveďTu sme (poznámky k životu na planéte Zem). Obe knihy sú určené pre tých najmenších z nás, ale ako to už raz pri týchto knihách býva zvykom, cestu k nim si nájdu aj dospelí čitatelia. Publikácie ich oslovia nielen svojím vizuálnym spracovaním, ale aj zručnosťou vyrozprávať jednoduché veci pútavo, priamočiaro, a s detským nadšením.

Deň, keď pastelky dali výpoveď predstavuje knihu, ktorá sa dá interpretovať hneď dvojako – ako listová korešpondencia medzi pastelkami a Danielkom, chlapcom, ktorý ich vlastní, ale aj ako abstraktná osobná výpoveď farieb, ktoré umelci vo svojom živote miešajú a nanášajú na rôzne podklady, aby s ich pomocou vyčarovali hodnotné umelecké diela. Najmenší čitateľ sa tak dozvie, ktoré pastelky bývajú najviac vyťažené a hlavne ako. Hravou formou sa naučí aj niečo o využívaní farieb vo výtvarnom umení. Na záver mu Jeffers pomôže vyznať sa v medziľudskej komunikácii či v umení počúvať a hľadať kompromis.

Kniha sama o sebe nie je komplikovaná. Hlavnú myšlienku spracováva Jeffers jednoducho a zároveň tak, aby sa pri nej najmenší čitateľ nenudil. Dominantnými prvkami tu preto budú ilustrácie, koláže a rozprávači v podobe jednej z pasteliek, ktoré sa prostredníctvom listu, naozaj intímnej výpovede, snažia Danielkovi vysvetliť, prečo sa rozhodli štrajkovať a čo ich vlastne trápi. Rozprávka (v modernom šate) je preto plná vtipných momentov, láskavých slov, energických obrázkových pasáží, ktoré dopĺňajú-ilustrujú listovú korešpondenciu, ale aj ponaučení vyplývajúcich z podstaty tvoriacej dôvod tej či onej pastelky pre štrajk.

Druhá Jeffersova kniha nesie názov Tu sme (poznámky k životu na planéte Zem). Autor ju viac-menej vydal aj preto, aby svojmu synovi ukázal, kde bude od tejto chvíle bývať, s kým sa bude musieť podeliť o rôzne veci. Koľko iných jemu podobných detí a neskôr aj dospelých počas svojho života stretne a aj to, prečo sa planéta, na ktorej sa odrazu ocitol, volá Zem. Čo všetko ju tvorí a kde je jej miesto v sústave, ktorá nesie prívlastok slnečná. Tu sme (poznámky k životu na planéte Zem) je teda kniha, ktorá predstavuje ilustrovaného sprievodcu svetom po Zemi, ale aj praktický návod, ako tu žiť. Oproti prvej Jeffersovej rozprávke je oveľa viac komiksová, hĺbavá i živšia. Živšia v tom slova zmysle, že sa pohráva so širším farebným spektrom, obsiahlejšou témou, rôznou typológiou písma, kreatívnymi prepájaním obrazu s textom a úprimným zabávaním čitateľa na každej strane.

Kniha Tu sme (poznámky k životu na planéte Zem) v sebe ukrýva zaujímavé informácie, ktoré pomôžu rozšíriť si trošku obzor o tom, ako teda Zem funguje a čo sa na nej denno-denne odohráva. Zároveň v nej ale objavíme odkaz, že ak sa čokoľvek zlé nebodaj raz stane, nikdy nebudeme na tomto svete sami, pretože táto kniha, okrem toho, že občas poúča, rozpráva príbeh o empatii, tolerancii, zodpovednosti a láske k našej modrej planéte a jej obyvateľom.

Kázanie Olivera Jeffersa o zodpovednosti voči životnému prostrediu nie je okázalé. Na nič sa nehrá, nič neženie do extrému. Je skôr triviálne, pretože je určené deťom, ktoré raz podobne ako jeho syn budú objavovať čaro života. Nádherné celostránkové ilustrácie obsahujú rafinované narábanie s karikatúrou, perspektívou i rôznou textúrou, a tým posúvajú úplne jednoduchý nápad do úplne úžasných a hlavne nových rozmerov.

Obe detské knihy sú skvostné. Svojím spracovaním oslovia každého, kto rád číta medzi riadkami, alebo sa odmieta zrieknuť svojho detstva. Ak ale hľadáte niečo, čo z týchto bezstarostných dní už vyrástlo, poobzerajte sa po publikáciách od Johna Boyna. I s týmto svetoznámym autorom si Oliver Jeffers strihol nejednu úspešnú spoluprácu, ktorej výsledkom sú pútavé knižné reedície titulov, akými sú napríklad The Boy in The Striped Pyjamas, Stay Where You Are and then Leave i The Terrible Thing That Happened to Barnary Brocket.

Pre Fantasy-svet.sk recenziu napísala: Veronika Yaonee Inglotová
Ďakujeme vydavateľstvu Stonožka (Ikar) za poskytnuté recenzné výtlačky.