Barbara Cantini(ová): Mortina a prízračný kamarát

Uverejnené 23. 07. 2019, Autor/ka: Veronika Yaonee Inglotová
Autor/ka: Barbara Cantini(ová)
Názov diela: Mortina a prízračný kamarát
Séria: Mortina
Vydavateľstvo: Egmont (Albatros media a.s.)
E-shop: Albatrosmedia.sk
Rok vydania: 2019
Hodnotenie autorom recenzie: 110%
 

V tretej časti sa spolu s Mortinou, zvedavým láskavým strašidlom, vydáme za dobrodružstvom, ktoré pripraví duch Vianoc. V ideálnom zimnom počasí a v idylickej vianočnej atmosfére nazrieme na malú chvíľu do sveta mŕtvych. Aj keď Vianoce sú sviatkom pokoja, nie každá rodina ich trávi podľa zaužívaných tradícií. Vo vile Rozvalinke, ktorá patrí Mortininej tete Nebožienke, sa schyľuje k veľkej oslave Predminulého Silvestra. Prípravy sú v plnom prúde, atmosféra hustne a Mortina sa musí v priebehu tohto pompézneho chaosu popasovať s neľahkou úlohou – aj zvedavé malé strašidlá majú svojich duchov. Mortina sa s tým svojím stretne v tú najmenej vhodnú chvíľu. Avšak pátranie ju privedie na zaujímavú stopu, ktorej bude kraľovať Wildeovo Cantervillské strašidloBurtonov zmysel pre čierny humor.

Talianska ilustrátorka Barbara Cantini autorsky debutovala v roku 2017, hoci jej práce zdobili obaly kníh už dávno pred tým. Slovenské vydavateľstvo Egmont (Albatros Media) tentokrát držalo krok s knižným trendom a Barbarine detské knihy vydalo súčasne s domovským vydavateľstvom (Mondadori Ragazzi), ktoré jej umožnilo odprezentovať sa naozaj svetovo. Mortinu si obľúbili nielen detskí čitatelia, ale aj tí, ktorí už dávno odrástli, ale v srdci ostali stále deťmi či fanúšikmi klasických strašidelných príbehov. Nakoniec, príbeh o Mortine, strašidle – nemŕtvej dievčine, nie je len o bežných ľudských hodnotách, výchove a etikete, priateľstve v rozmanitých podobách či strašidelných fantastických historkách, ale aj o popkultúrnych odkazoch, trošku temnej fantázii a Barbarinej láske k všetkému, čo sa vymyká spod knižného stereotypu, vonia po retre a správnej dávke decentnej komickosti.

Mortina a príznačný kamarát je názov tretej Barbarinej knihy pre čitateľov od 8 rokov a pôvodne mala uzatvárať trilógiu zo sveta strašidiel rôznej veľkosti, priehľadnosti, náročnosti, stupňa rozkladu aj skladnosti. Tak ako predchádzajúce časti aj táto v sebe nesie (okrem hlavnej témy) posolstvo dotýkajúce sa určitého etického kódexu. V „poslednej“ časti budeme teda spolu s deťmi a hlavnou postavou pátrať po identite ducha, ktorý sa nevie rozpamätať na to, ako sa volá, kedy umrel a ani to, prečo sa chcel silou mocou dostať do vily Rozvalinky. Zároveň sa ale pre deti pútavým a nenúteným (miestami taktne odľahčeným) spôsobom dozvieme niečo poučné o pamiatke na našich zosnulých a opäť otvoríme tému „smrť a jej podoby (a to nielen v klasickej literatúre)“. Medzi riadkami sa budeme baviť aj o tom, že niekomu nezištne pomôcť iba počas najkrajších sviatkov v roku nie je prejavom ľudskej dobroty, pretože pomoc má rôzne formy a mala by prísť vtedy, keď ju niekto z nás naozaj potrebuje. A nie raz do roka. Samozrejme rodičia a milovníci starého dobrého hororu si dosýta vychutnajú Barbarine narážky na známych klasikov zo sveta hrozivej literatúry, ktorí prepadli čaru špiritistických schôdzok.

Barbara Cantini ostala verná svojmu rozprávačskému aj ilustrátorskému štýlu. Mortina a prízračný kamarát sympaticky zapadne do svojho univerza a prekvapí ďalšími praktickými nápadmi. Okrem ihravej obálky (ktorá v tme svieti!), detektívnej zápletky z viktoriánskeho obdobia a vianočného menu našich strašidiel, ktoré naozaj ulahodí každému mŕtvemu gurmánovi, si pre vás táto šikovná autorka pripravila ďalší balíček strašidelnej etikety a takmer komiksovej avantúry. Celostránkové farebné ilustrácie sú plné samopašných detailov, stôp, ktoré vás privedú k nejdenému milému prekvapeniu, alebo nostalgickej spomienke na predchádzajúce Mortinine príbehy, ktoré ste mali možnosť už raz prežiť. A po tejto láskavej zimnej knihe sa k nim s radosťou vrátite, pretože isté veci do seba odrazu zapadnú oveľa viac, ako tomu bolo dávno pred tým. Vychutnáte si rôzne farbisté kontrasty, vôňu gotiky aj stáročného prachu, ktorým sa vila môže popýšiť, pretože je iná a zároveň sčasti taká zvláštne podobná tej od Charlesa Addamsa.

Barbara Cantini pôvodne plánovala vytvoriť okolo svojej neživej Mortiny knižnú trilógiu. Lenže nikto z nás nie je ešte pripravený na to, aby sa tento príbeh skončil. A tak sa už čoskoro môžeme tešiť na štvrtý diel, ktorý so sebou prinesie niekoľko tipov, ako počas tých najväčších letných horúčav zažiť tie najskvostnejšie prázdniny na svete. Pokiaľ teda chcete držať krok s tvorbou pre deti, a tak trochu si neviete dať rady s inovovanými metódami a alternatívnymi nápadmi, ktorými súčasné knihy pre deti len tak sršia, skúste to s Barbarinou Mortinou. Jej hlavná hrdinka je síce mŕtva, ale jej entuziazmus nakazí každého, kto sa do jej príbehov šťavnato zahryzne! Čo viac by sme si teda mohli želať?  

Pre Fantasy-svet.sk recenziu napísala: Veronika Yaonee Inglotová
Ďakujeme vydavateľstvu Albatros za poskytnutý recenzný výtlačok.