Adrián Macho: Gerda (Príbeh veľryby)

Uverejnené 05. 07. 2018, Autor/ka: Veronika Yaonee Inglotová
Autor/ka: Adrián Macho
Názov diela: Gerda (Príbeh veľryby)
Séria: -
Vydavateľstvo: Albatros Media
E-shop: AlbatrosMedia.sk
Rok vydania: 2018
Hodnotenie autorom recenzie: 110%
 

Niektoré letá sa raz za čas stanú tými osudovými. Zaľúbiť sa až po uši sa dá aj do knihy. Nemusí byť hrubá, ťažká ani náročná. Ak preskočí iskra, budete ju obdivovať bez ohľadu, že je určená pre tých najmenších a jej text tvorí iba pôvabnú okrasnú zložku výtvarného prejavu. Nakoniec, aby ste našli svoju výnimočnú letnú lásku, stačí málo, a to aj v prípade veľkých, väčších či tých najväčších veľrýb.

Adrián Macho nie je spisovateľ, ale s písmenkami sa priatelí už nejaký ten čas. Adrián Macho nie je ani debutujúci autor, ktorý si jedného dňa povedal, že napíše knihu a venuje ju deťom. Adrián Macho je slovenský grafik. Vybudoval si umeleckú značku Seaside Spirit, pomocou ktorej prenáša všetkých svojich klientov do nádherných prímorských krajín s neopakovateľnou vôňou slaného mora a rozhorúčeného piesku. Veľmi rád má námornícke motívy, hukot vĺn a krik čajok, takže sa nikto nepozastavuje nad tým, že kedysi chcel byť správcom majáku. Hoci je stále ako umelec zaneprázdnený, dokáže si nájsť čas na oddych, ktorý väčšinou prinesie milý a predovšetkým umelecky povznášajúci zážitok. Jeho zručnosť, magickú hru s farbami a severskými motívmi, ľahkosť výtvarnej výpovede, ale aj hravú komunikáciu s detským čitateľom, si môžete do sýta vychutnať v knihe s jednoduchých názvom Gerda.

Gerda, alebo ak chcete, tak aj Príbeh veľryby, je v prvom rade malebným výletom do krajiny ilustrácií. Aj keď sa vám rozprávač prihovára už z prvej stránky, chvíľu potrvá, kým sa vaša pozornosť obráti jeho smerom. Podmorský svet, v ktorom sa ocitáte, je plný zaujímavých vzruchov, fantastických podnetov a ľúbezných pestrých tónov, ktoré prežívané udalosti okamžite preberajú k životu aj bez slov. Máte radosť z hľadania a objavovania, teší vás vnímať nové dobrodružstvá, ktoré Gerda zažíva, bez toho, aby ste si museli najprv prečítať text, a potom sa zahĺbiť do ilustrácie. Adrián Macho jednoducho obrátil poradie. A urobil dobre, pretože vás prinútil opätovne sa ku knihe vracať a skúmať ju. A to či už v spoločnosti vašich detí, alebo priateľov, ktorí ešte nechcú dospieť. Na čo aj?

Veľrybu Gerdu si obľúbite. Obľúbite si ju preto, že je veľrybou – zatiaľ malou, ale za to majestátnou, krásnou a so srdcom ešte väčším ako sám oceán. Pripomína vám presne to, čo má Adrián Macho na prímorských krajinách tak rád. Spolu s Gerdou budete cestovať veľkým a tmavým oceánom, hľadať pre ňu nový domov, spoznávať výnimočných priateľov, a to cez príbeh, ktorý je vám dôverne známy. Tento príbeh je totiž podobným tým príbehom, v ktorých má svoje miesto nielen nádej, viera, vytrvalosť či odvaha, ale aj strach z neznáma, súženie, pomalá zmena a rozprávkový koniec, ktorý k takýmto knihám neodmysliteľne patrí. Pokiaľ sa vie autor vyhrať s pointou, posolstvom či symbolikou, vie vás aj sto razy taký istý motív milo prekvapiť. V tomto prípade platí toto pravidlo dvojnásobne.

Adrián Macho je síce autorom knihy, ale o sprievodný text sa postaral Peter Kavecký. Obraz je dominantný a veľmi dobre funguje aj bez jazykovej zložky. Bez ohľadu na túto skutočnosť dokázal Peter Kavecký jednotlivé vyobrazenia doviesť do dokonalosti. Podobne ako Adrián Macho aj on sa hrá s čitateľovou fantáziou a podnecuje ju pútavým rozprávaním. Rozprávanie nie je ucelené, delí sa na menšie celky – kapitolky, ktoré postupne skladajú život veľryby Gerdy do jedného plastického fragmentu. Sú dynamické, stručné a popri tom plné náučných vecí. Detského čitateľa oboznamujú so životom v mori, inou kultúrou a rôznymi nástrahami. Vedia ho rozosmiať, rozplakať, zarmútiť aj prinútiť zamyslieť sa nad etickými hodnotami, ktoré sa ukrývajú či už v rodine, vzťahoch medzi ľuďmi, spoločnosti, do ktorej patríme, alebo v situáciách, ktoré nás formujú a pomáhajú z nás robiť takých ľudí, akými sme. Dospelého čitateľa tak trošku vystrašia aktuálnosťou, rozmaznajú intertextualitou a zabavia krásnou detskou naivitou, ktorú už dlhé roky miluje na Petrovi Panovi alebo Malom princovi.

Možno má Adrián Macho niekde ukrytý čarovný prútik... a možno mu ten talent dala do vienka nejaká pekná sudička. Jedno je ale isté, tento talentovaný slovenský grafik a dizajnér dokáže vdýchnuť život nielen knihám, v ktorých sa to výtvarné i to literárne nádherne snúbi. Každý jeden detail v jeho ilustráciách je vyhotovený s precíznosťou a láskou. Láskou k šumu mora, spevu vtákov, žiare veľkých majákov i severským krajinám, ktorých pestrou kultúrou sa inšpiroval. Pokiaľ si počas príbehu o malej veľrybe Gerde spomeniete na írskeho animátora, komiksového ilustrátora a režiséra Thomasa Moora (Pieseň mora a Brendand a tajomstvo Kellsu), pôjde o dobré znamenie. V rukách totiž budete držať malý literárno-umelecký skvost.

Veľryba Gerda sa narodila vo vydavateľstve Albatros. Váži 32 strán, meria 280 centimetrov a keďže nie je náročná ani na kŕmenie, poľahky sa zabýva v každej jednej malej, menšej i tej najmenšej knihovničke. Navyše je táto veľryba veľmi spoločenská a stále hľadá nových kamarátov. Urobte teda aj vy dobrý skutok a pomôžte jej ich nájsť.

Pre Fantasy-svet.sk recenziu napísala: Veronika Yaonee Inglotová
Ďakujeme vydavateľstvu Albatros za poskytnutý recenzný výtlačok.