Barbara Cantini(ová): Mortina (Príbeh, pri ktorom umrieš od smiechu)

Uverejnené 25. 11. 2018, Autor/ka: Veronika Yaonee Inglotová
Autor/ka: Barbara Cantini(ová)
Názov diela: Mortina
Séria: Mortina
Vydavateľstvo: Egmont
E-shop: Albatrosmedia.sk
Rok vydania: 2018
Hodnotenie autorom recenzie: 95%
 

Barbara Cantini sa narodila vo Florencii, kde vyštudovala filmovú animáciu. Dlhé roky pracovala ako animátorka kreslených filmov či seriálov. V roku 2011 vyhrala súťaž „Ilustrátor roka“ a odvtedy sa naplno venuje ilustrovaniu. Úzko spolupracuje s mnohými americkými, anglickými i talianskymi vydavateľstvami, a keďže ju táto práca výrazne pohltila, vydala v októbri minulého roku svoju prvú detskú knihu.

Knižná trilógia pre tie deti (vek 8+), ktoré majú radi čaro Dušičiek a nie je im cudzia ani modernejšia verzia osláv všetkých Svätých, nesie prozaický názov Mortina. U nás príbeh o strašidlu, ktoré túži iba potom, aby si našlo priateľov, vyšiel koncom októbra – čiže v najviac idylické obdobie. Vydavateľstvo Egmont (Albatros Media) si uvedenie prvej časti na náš knižný trh naplánovalo výborne. Barbra Cantini iba nedávno informovala svojich čitateľov o tom, že pokračovania (čiže zvyšné dve časti) uzrú svetlo knižného sveta ešte v tomto roku, takže prichádzajúce vianočné sviatky budú veruže bohaté. A vydavateľstvo bude mať aspoň plné ruky práce s ďalšími Barbarinými knihami, ktoré sú hodné vašej pozornosti, spoločnosti či vášho času.

Mortina nie je kniha, ktorá by mala veľký rozmer, nápadne vytŕčala spomedzi bežnej ponuky, alebo bola natoľko hrubá, až by ju bol problém prečítať na jeden šup. Mortina je ideálna. Pohodlne sa zmestí do rúk, je ľahká, pretože nemá viac ako 50 strán, a vhodná aj pre tie deti, ktoré nechcú čítať knihy, pretože je v nich veľa textu. Mortina predstavuje jednu z tých detských kníh, ktoré sa inšpirovali komiksovým médiom a čo-to si z neho vypožičali. Hoci sprievodný text nebude umiestnený v bublinách ani paneloch, zručne bude dopĺňať ilustrácie, ktoré vám zábavným spôsobom vyrozprávajú príhodu, o ktorej ste už určite aspoň raz počuli. Je trošku všedná, dalo by sa napísať, že až veľmi obyčajná, a s takou tou tuctovou pointou i hlavnou hrdinkou. Vzhľadom na to, kedy a hlavne kde sa odohráva, to nie je nič, čo by vám malo robiť starosti. Napriek tomu, že kniha neprináša nič nové, vyvolá vo vás príjemné spomienky na nezabudnuteľnú ilustrátorskú prácu Tima Burtona či Tanie del Rio, čím vám ihneď zodvihne náladu. A o zábavu sa postará aj rozprávačský talent Barbary Cantini, ktorý ruka v ruke s ilustráciami vytvára neopakovateľné dobrodružstvo pre všetky deti (aj tie úplne veľké!).

Mortina vám teda rozpovie svoju historku o tom, ako si chcela nájsť priateľov. Či sa jej to podarilo, nemusíte hádať, ak sa vám do rúk dostala anotácia k jej druhému dobrodružstvu. Keďže ide v prvom rade o modernú rozprávku s atypickou knižnou úpravou, ktorej sa vlastne všetko podriaďuje, a to hlavne pre najmenších čitateľov, príbeh nemôže byť veľmi zložitý. A v prípade nášho strašidla ani nie je. Rozprávanie je priamočiare. Má svojich kladných aj záporných hrdinov, ktorí sa dokážu na malej ploche ďalej vyvíjať a meniť. Ponúkne vám i ponaučenie, ktoré je úsmevné práve v tom, že riadiť sa v dnešnej dobe predsudkami a vlastným strachom, sa nie vždy oplatí. Hoci deti reagujú na isté veci, podnety i problémy nevyspytateľne a svojsky, ak si počkáte na ten správny čas, môžete sa tešiť z ich priazne. A vyhnúť sa i nežiadaným komplikáciám.

Možno sa vám v úvode dobrodružného ťaženia svetom ľudí bude zdať, že hlavná hrdinka so svojím spoločníkom pôsobí plocho, tento trošku mylný dojem zrúca obraz, ktorý jej jednotlivými výjavmi dodáva hĺbku, charakter i príjemnú strašidelnú črtu. Mortinu si jednoducho obľúbite. Je nielen dobre vychovaná, zaujímavo hanblivá, trefne vtipná, ale aj úprimná a detská. Nájsť si k nej cestu bude preto veľmi ľahké a istým spôsobom aj zábavné, keďže toto strašidlo jednoducho nevie obsedieť. Úsmev z vašej tvári preto zmizne iba raz za krátky čas a vaše vrásky viac-menej prehĺbi práca redakčnej rady, ktorá tak trošku pozabudla členiť text. Aj keď tento rušivý element zachráni umiestnenie priamo v ilustrácii, výber fontu v monológoch i popisných častiach mimo textového poľa, ako i samotné dialógy, prinášajú sťaženie plynulého čítania a navracanie sa k jednotlivým pasážam, ktoré vám nedávajú zmysel. Hra na detektíva je síce zábavná, vyplní vám čas, zabaví deti, pretože objavia v ilustráciách kopu ukrytých odkazov aj dôležitých maličkostí, ale nemusí sa zapáčiť každému čitateľovi.

Mortina od Barbary Cantini osloví oveľa viac dievčatá ako chlapcov. Ale ani toto nie je niečo, čo by nám malo robiť starosti. Kníh pre dievčatá nikdy nie je dosť. Hlavne nie s takýmito sympatickými strašidlami, ktoré sa len snažia žiť svoj bežný posmrtný život a nájsť si v ňom momenty, na ktoré budú ešte dlho, predlho s radosťou spomínať.

Pre Fantasy-svet.sk recenziu napísala: Veronika Yaonee Inglotová
Ďakujeme vydavateľstvu Albatros za poskytnutý recenzný výtlačok.