Douglas Hulick: Mezi zloději

Uverejnené 17. 02. 2017
Autor/ka: Douglas Hulick
Názov diela: Mezi zloději
Séria: -
Vydavateľstvo: Baronet
E-shop: -
Rok vydania: 2012
Hodnotenie autorom recenzie: 90%
 

Po tejto knihe som ako fanúšik Brenta Weeksa a jeho série Nočný anjel siahla s veľkým očakávaním. Verila som, že na jej stránkach nájdem napínavý a zároveň prekvapivý príbeh plný zvratov a nečakaných rozuzlení. A skutočne som sa ho dočkala.

Drothe ako hlavný hrdina je veľmi dobrou voľbou. Hoci sa nedá nazvať hrdinom v pravom zmysle. Nevedú ho ušľachtilé úmysly, nehrá fér a nevyhýba sa obchodom s podsvetím. Práve naopak, je jeho súčasťou. Preto nie je v ušľachtilých kruhoch práve vítaný, okrem prípadov, keď sa nejaký nafúkaný lord potrebuje zbaviť nepohodlného soka. A pre svoje nie príliš populárne postavenie Čenicha, ktorý zbiera na ulici informácie a donáša ich svojmu bossovi, sa mu vyhýbajú aj vlastní. Napriek tomu je Drothe rád, že sa postupom času dokázal vypracovať na svoju pozíciu a vyhrabať sa tak z biedneho života, ktorý viedol po smrti svojich rodičov. Sympatický a vo všetkých ohľadoch perfektný hrdina príbehu. Ani zďaleka nie je dokonalý, ako to v mnohých knihách býva, preto je to veľmi príjemným a zároveň zaujímavým osviežením. Nie príliš vyniká v boji, hoci nie je ani žiadne poleno. Jeho výhodou je však inteligencia a schopnosť rýchlo reagovať a spojiť si kúsky skladačky, ktoré na prvý pohľad nedávajú zmysel, dokopy, čo mu mnohokrát zachránilo život.

Druhým želiezkom v ohni je Drotheho najlepší priateľ, Degan Železný. Ušľachtilý a smrtiaci príslušník starobylého a vznešeného rádu Deganov. Pri čítaní knihy môžete mať spočiatku pocit, že Degan by bol lepším hlavným hrdinom, má na to totiž oveľa lepšie tabuľkové predpoklady. Na rozdiel od svojho priateľa je vysoký, je majstrom v narábaní s mečom a má silné zásady, ktorých sa drží za každých okolností. Postupom času však prídete na to, že bez Drotheho by kniha nemala ten správny spád a mohli by ste sa začať nudiť. Nebyť totiž Drotheho, veci by sa vyvíjali príliš jasne a jednoznačne. Takto vás autor môže prekvapiť pomaly na každej strane.

Douglas Hulick vo svojej knihe Mezi zloději dokázal, že oplýva nemalým spisovateľským talentom. Výborným spôsobom vyrozprávaný dej vás okamžite vtiahne a knihu nebudete chcieť pustiť, až kým neotočíte poslednú stranu. Keď si budete myslieť, že ste na niečo konečne prišli, netešte sa predčasne, onedlho sa totiž presvedčíte o tom, že veci sa majú v skutočnosti úplne inak. Na začiatku knihy som sa cítila, ako by som nasadla do výletného vláčiku a vydala sa pokojnú prehliadku, čoskoro som však zistila, že som sa ocitla na neskutočnej kamikadze dráhe, z ktorej nebolo úniku a nečakalo ma nič iné ako bláznivá jazda plná prekvapení, napätia, dobrodružstva, nečakaných rozhodnutí a odhalení, ktoré mi vyrazili dych.

Túto knihu môžem len odporúčať všetkými desiatimi. Určite sa nebudete ani na chvíľu nudiť. Prečítajte si ju. Neváhajte nad tým ani chvíľu.

Pre Fantasy-svet.sk recenziu napísala: Ella