Ivana Jungová: Tiene nad Veligradom

Uverejnené 20. 02. 2017, Autor/ka: Veronika Yaonee Inglotová
Autor/ka: Ivana Jungová
Názov diela: Tiene nad Veligradom
Séria: Legenda o Braslavovi
Vydavateľstvo: Slovart
E-shop: Slovart.sk
Rok vydania: 2016
Hodnotenie autorom recenzie: 100%
 

Prvá časť trilógie Legenda o Braslavovi je oslavou priateľstva, lásky a vernosti. Do kníhkupectiev by sa mala dostať už tento mesiac (september 2016) a jej autorkou nie je nikto iný ako slovenská spisovateľka pre deti a mládež Ivana Jungová.

Ivana Jungová vyštudovala Lekársku fakultu na Univerzite Komenského v Bratislave. Veľmi blízko má k arteterapii či tradičnej čínskej medecíne. Vo voľnom čase vyhľadáva predovšetkým prechádzky v prírode a liečivé bylinky. Jej prvá detská kniha O škriatkovi Bonifácovi vyšla v roku 2007 v Matici slovenskej a tá, zatiaľ, posledná vo vydavateľstve Slovart. Napriek tomu, že väčšina jej tvorby pre deti (Čarovná starká Dobromila, Matica Slovenská, r. 2009; Som človek!, Lada, r. 2012; Víla Anabela a vodník Vilém, Lada, r. 2013) je určená pre mladšieho čitateľa, najnovšie rozprávkové dobrodružstvo z Veľkej Moravy osloví aj staršie deti. Nakoniec, Tiene nad Veligradom sú povinnou jazdou každého milovníka fantastickej literatúry, ktorý nepohrdne príjemnou zmesou slovanskej histórie alebo mytológie a v slovenskej literatúre hľadá niečo, čo by mu spríjemnilo voľný čas.

Tiene nad Veligradom sú dlhé tak akurát. Majú niečo do 352 strán a aj keď sa nedajú strčiť do vrecka, v taške veľa miesta nezaberú. Nie sú ani ťažké, hoci čo-to vážia. A ak vás nebodaj premôže únava, nebudete ich chcieť dať z rúk za žiadnu cenu. Tiene nad Veligradom sú totiž návykové... také návykové, ako napríklad Percy Jackson, Hraničiarov učeň, detektívna kancelária Lockwood a spol., Harry Potter, Bartimeus, kroniky Narnie, Pamäti Štikúta Strašného Šťukovca III. či Hobbit, pretože ponúkajú ten správny pomer príťažlivých ingrediencií, ktoré dobrá kniha jednoducho má mať.

Prvá časť trilógie Legenda o Braslavovi nás zavedie na územie Veľkej Moravy v druhej polovici 9. storočia. Spolu s pastiermi Bojanom a Rodanom sa ocitáme vo Veligrade, v neveľkom hradisku, ktoré obteká rozvetvená rieka Morava. Tamojší les obýva už niekoľko rokov záhadné zviera, na ktoré si brúsi zuby i syn vládnuceho kniežaťa Žiarovít. Stretnutie s bájnou príšerou však vyvolá sled zvláštnych udalostí, ktoré oživia dávno zabudnutú legendu o nebojácnom Braslavovi, a vystaví tak našich hrdinov niekoľkým skúškam. Ani jedna z nich nebude ľahká a neukončí ich dobrodružné ťaženie, ktoré sa začne iba vtedy, ak sa lesná brána v Dobrogu otvorí. Ibaže otvoriť ju, nebude také ľahké a nielen pastieri, ale aj ich rodiny a známi sa budú musieť hlavne počas mrazivej vlády Moreny popasovať s menšími i väčšími nepríjemnosťami, ktoré ich životy či už zmenia, alebo vzájomne prepletú.

Mágia ukrytá v knihách Ivany Jungovej je prostá. Na nič sa nehrá, je číra, priamočiara, sem-tam zavádza, aby vniesla do príbehov kúsok napätia, ale predovšetkým je až zarážajúco uveriteľná. Dbá na čitateľove nároky. Plní jeho tajné želania. Pohráva sa s jeho fantáziou a hravo ho vzdeláva. Nepotrebuje veľké gestá, aby oslnila. Je úprimná a aj keď sa niečím nebodaj inšpiruje, urobí to originálne, autenticky, s vedomím, že stále je čo vylepšovať. A práve týmito cnostnými vlastnosťami si vás získa.

Tiene nad Veligradom sa venujú téme, ktorá nie je v našej literatúre obchádzaná či málo známa. O Slovanoch v rovnako fantastickej rovine stále píše Juraj Červenák. V kníhkupectvách sa na vás od roku 2013 usmieva hravá kniha od Petra Vrlíka a Petra Mišáka Rozprávky spod slovanskej lipy či Spievajúca lipka (Rozprávky západných Slovanov) od Viery Gašparíkovej (vydavateľstvo Buvik, r. 2003). Rôzne mýty, báje, legendy, ale aj povesti z nášho územia vám prinášajú aj také zvučné mená, akými sú Pavol Dobšinský, Samuel Czambel, Jozef Horák, Ondrej Sliacky či Peter Urban. Zahanbiť sa nedá ani odborná či populárno-náučná literatúra.

Slovania a ich kultúra stále prekvitajú a napriek istej nestálosti vedia krásnej literatúre veľa ponúknuť, čo si uvedomila aj Ivana Jungová. Jej Tiene nad Veligradom predstavujú síce fantastickú rozprávku, ktorá vychádza z historických reálií a ponúka čitateľom zápletku nasiaknutú mágiou, na druhej strane vám pomocou hravého textu približujú a vysvetľujú isté zvyky a tradície nášho národa, s ktorými sa obyčajne stretávate v odborných knihách. Aj keď väčšina príbehu podlieha pravidlám fantastického až bájneho sveta, miesta a ľudia sú reálni. Skutočné tak budú aj jednotlivé sviatky, pomenovania pokrmov i častí ošatenia, názvy remesiel, pracovných nástrojov, architektonických prvkov osídiel, ľudové označenia pre deň a noc, ako aj spájanie sa striedania štyroch ročných období a jednotlivých mesiacov s božstvami, ktoré Slovania vyznávali. Ivana Jungová priblíži i hierarchiu, ktorá v takom hradisku vládla, ale aj expanziu novej viery, ktorú na Veľkú Moravu (a celkovo do Franskej ríše) prinášali potulní mnísi či kresťanskí poslovia. A toto všetko urobí tak, aby ste nemali pocit, že v rukách držíte nejakú zvláštnu učebnicu, ale rozprávkovú knihu pre malých aj veľkých, ktorá vás s radosťou bude sprevádzať malým dobrodružstvom po veľkom svete Slovanských národov.

Tiene nad Veligradom sú plné prekvapení. Väčšinou tých pozitívnych. Rozprávanie odsýpa rýchlo, ľahko, len na samom konci tak trochu stratí dych, čo však vieme odpustiť. Miesta a mestečká žijú vlastným životom a ponúkajú plejádu nádherných silných postáv, s ktorými vás autorka postupne zoznamuje. Vďaka nim sa dej posúva rezko dopredu a vy všetko intenzívne prežívate. Istým archetypom sa síce vyhnúť nedá, ale ich prítomnosť vyvoláva pocit, že všetko navôkol je reálne a kedysi sa odohralo presne tak, ako to autorka sama vyrozprávala.

Stredobodom príbehu je síce legenda o Braslavovi, jeden gryf a traja mladí hrdinovia so svojimi snami, ale práve rodina a okolie, v ktorom vyrastajú, z nich robí takých ľudí, akými sú a ďalej formuje ich charakter. Preto obyvatelia Veligradu, a to vrátane Bielej Baby, bylinkárky a dobrej čarodejnice tohto miesta, dostávajú v samotnom príbehu svoj priestor a prinášajú tak do prehovoru zaujímavé osudy a odbočenia od hlavnej dejovej línie, ktoré majú opodstatnenie a sú pre vývoj prichádzajúcich udalostí dôležité. Z tohto dôvodu sa môže zdať, že rozprávanie v istom bode stratilo svoj rytmus, alebo autorka zbytočne odbehla od podstaty veci a umelo príbeh roztiahla. Akcia je skôr statická, väčší dôraz sa kladie na vykreslenie medziľudských vzťahov a pomerov, ktoré v hradisku vládnu, ako aj na poverčivosť miestnych ľudí a schopnosť s ich strachom zručne manipulovať. Ide však o prvky príznačné pre knižné série. O také výstavbové postupy, ktoré musia udržať v napätí a majú za úlohu dôverne zoznámiť s prostredím a kľúčovými situáciami v ňom. Zároveň vás nútia zamyslieť sa, preskúmať istú pasáž oveľa viac pozornejšie, alebo začať pátrať po príčine, ktorá uvrhla Veligrad do neľahkej situácie.

Fantastická rozprávka z pera Ivany Jungovej môže s čistým svedomím konkurovať zahraničnej tvorbe. Spomedzi súčasných slovenských titulov určených pre deti a mládež vyniká. Lákavo dávkuje boj dobra so zlom, ktorý nie je výrazne kontrastný, pretože sa odvíja od intríg, o ktoré nebude v príbehu núdza. Láskavo sa pohráva s rôznymi typmi lásky, a to či už tej materinskej, otcovskej, súrodeneckej, prvej alebo iba priateľskej. Letmo sa pristavuje pri nadprirodzených bystrostiach číhajúcich v tráve, krčahu, studničke, na tráme, pred dverami, v korunách starých stromov, vo veľkých skalnatých masívoch, alebo v plápolajúcom ohni vo vašom malom príbytku. Unáša vás do reálneho sveta mýtov, bájí, legiend a povestí. Do sveta, ktorý vonia, dýcha, kričí aj plače, pretože Tiene nad Veligradom, prvý príbeh o Braslavovi, majú dušu. Sú vhodné pre každého, a tak, ako to už pri dobrých knižných sériách občas býva zvykom, neponúkajú vám iba samé šťastné konce.

Pre Fantasy-svet.sk recenziu napísala: Veronika Yaonee Inglotová
Ďakujeme vydavateľstvu Slovart za poskytnutý recenzný výtlačok.