Jozef Karika: Trhlina

Uverejnené 18. 02. 2017, Autor/ka: Peter Šufliarsky
Autor/ka: Jozef Karika
Názov diela: Trhlina
Séria: -
Vydavateľstvo: Ikar
E-shop: Bux.sk
Rok vydania: 2016
Hodnotenie autorom recenzie: 70%
 

Známe mafiánske knihy ešte známejšieho slovenského autora, ako aj jeho dvojdielnu sériu NA SMRŤ, som zámerne obišiel. Čo sa totiž literatúry týka, uprednostňujem iné žánre. A horor je jedným z nich. Keď však Jozef Karika avizoval svoju strašidelnú prvotinu s názvom STRACH, vzbudil vo mne nielen obavy, ale i nádej, pretože slovenských atmosférických hororov je v našich končinách naozaj málo. Pred Strachom som síce zaváhal, no po priaznivých ohlasoch som si na tie ďalšie horory radšej posvietil. Skôr než sa stihnete začítať do tejto recenzie, mali by ste byť vedieť, že okrem Karikovej Trhliny som čítal už iba Tmu, a aj to pri zapálenej lampe - strach som však cítil.

TMA ma pohltila nenúteným, ale zato pútavým rozprávačským štýlom, nervy drásajúcou atmosférou a prekvapujúcou pointou, do ktorej by málokto vkladal priveľké nádeje. Veď, čo by sa už len dalo čakať od príbehu, ktorý sa odohráva v absolútnej tme? Čo sa týka Tmy, autor odviedol kus kvalitnej práce a počas čítania som fakt na čas oslepol. Niet divu, že od Jozefovho nového hororu som čakal predsa len niečo viac...

TRHLINA je predovšetkým iná než Tma. O jej existencii (o tme vieme už dávno :D) nás tentoraz nepresviedča ani tak autor, ako rozprávač. V knihe si hovorí Igor a je to bývalý (s najväčšou pravdepodobnosťou i súčasný) vyštudovaný feťák a bloger. Od samého začiatku sú čitatelia upozorňovaní na „dôveryhodnosť“ Igorovej výpovede, ktorú sa autorovi údajne podarilo zachytiť na diktafón. Ťažko povedať, či hovorím o skutočnosti, alebo ma len autor po celý čas vodil za nos. Dôveryhodnosti, bohužiaľ, nepomáha ani „fakt“, že počas svojej životnej púti prišiel Igor nielen o dôkazový materiál, ale k tomu všetkému si zrušil ešte aj svoj blog, a to aj napriek tomu, že sa plánoval so svojím príbehom podeliť sa. S problémom odlíšiť fakt od fikcie sa budete musieť, ako obyčajne, popasovať sami. To, že Trhlinu dočítate, však ešte neznamená, že ste s ňou aj skončili. Súčasťou príbehu sú totiž nielen nezodpovedané otázky, ale aj indície v podobe existujúcich internetových odkazov a textov, ktoré dodávajú knihe ďalší rozmer.

Igorov príbeh začína nevinnou brigádou (vypratávania psychiatrickej liečebne), počas ktorej sa mu podarí natrafiť na záhadný trezor. Zhodou náhod sa mu pošťastí získať ešte aj kľúče a dostať sa k materiálom, ktoré mali zostať pred svetom navždy skryté. Náš zvedavý bloger otvára Pandorinu skrinku s vidinou skvelej reportáže, čo vzhľadom na dnešnú dobu neznie zas až tak prehnane. Celkový rozbeh príbehu pôsobí bohužiaľ zbytočne zdĺhavo a prvá polovica knihy je tak viac-menej o blogovaní a o oboznamovaní sa s neuveriteľnými udalosťami, ktorým by každý zvedavosťou uhranutý čitateľ už najradšej čelil. V úvode sa okrem iného zoznámime s Igorovou priateľkou Miou a neskôr i s dvoma oveľa výraznejšími postavami - Andrejom a Davidom. Ich protikladné povahy a následné konfrontácie vás nejedenkrát preberú z prichádzajúcich driemot. Dá sa povedať, že od ich nástupu na scénu sa nebudete vedieť dočkať, kedy sa tí dvaja konečne stretnú aj inak než cez Skype.

Druhá polovica knihy je omnoho záživnejšia. V nej Igor s Miou a Andrej s Davidom konečne vystúpia z tieňa a rozhodnú sa spolu vydať po stopách Tribečskej záhady. Igor preto, aby mal zaujímavý materiál pre svoj blog, David s Andrejom preto, aby obhájili svoje tvrdenia, a Mia hlavne preto, aby mala pod drobnohľadom svojho milého. Zaujímavá zostava a ešte zaujímavejšie situácie odohrávajúce sa v slovenských reáliách ponúknu čitateľom konečne poriadnu dávku napätia a stupňujúcej sa hrôzy. Počas záverečnej kapitoly sa vám takpovediac budú stránky prevracať sami od seba. Počas čítania nebudete mať síce do činenia so žiadnymi mimozemšťanmi ani duchmi, avšak aj tieto varianty prídu mnohým oveľa reálnejšie než to, čo príde.

Čo je horšie, nedokážem sa zbaviť pocitu, že keby aj TRHLINA vyšla formou dvojdielneho románu, k druhej časti by som sa zrejme nedopracoval. Kniha našťastie ako celok funguje a neponúka len kvalitný text, ale aj emócie. Sem-tam postraší, inokedy zmätie a občas sa vás dokonca pokúsi potešiť odľahčujúcou narážkou či popkultúrnou hláškou. V konečnom dôsledku Trhlina ponúka atmosférický, miestami až psychologický horor, ktorého obsah žiaľ nepôsobí až tak reálne, ako sa tvári (zároveň ho ale nemožno vyvrátiť).

Apropo: Pokiaľ by dostala Trhlina filmovú podobu, pôsobila by ako slovenská Záhada z Blair Witch. Z Tmy by mohla byť naopak zaujímavá rozhlasová hra. Ťažko povedať, ako by tieto dva horory vyzerali v iných formách, no v tých knižných pre mňa predstavujú azda tie najpôsobivejšie domáce atmosférické knihy. Pevne verím, že ani Jozefova Karikova prvotina (hororová) Strach pre mňa (oneskorenca) nebude výnimkou. A ak by náhodou aj bola, aspoň už viem, že sa nebude tváriť ako príbeh niekoho, kto možno ani neexistoval...

Pre Fantasy-svet.sk recenziu napísal: Peter Šufliarsky
Ďakujeme vydavateľstvu Ikar za poskytnutý recenzný výtlačok.