Jukito Kiširo: Bojový anděl Alita 1

Uverejnené 15. 03. 2018
Autor/ka: Jukito Kiširo
Názov diela: Bojový anděl Alita 1
Séria: Bojový anděl Alita
Vydavateľstvo: Crew
E-shop: Crew.inshop.cz
Rok vydania: 2017
Hodnotenie autorom recenzie: 90%
 

Vydavateľstvo CREW pripomína rozbehnutý vlak, ktorý sa len tak ľahko nezastaví. Vyhlásenia redakčnej rady sú stále skôr nenápadné, hlavne ak ide o mangu. O tom, že vybrané tituly sú nenápadné, hovoriť ale nemôžeme. Tento rok sa pre fanúšikov mangy otvoril Čarodejovou nevěstou. Ten minulý vyšla ešte jedna klasika, oveľa viac populárna skôr v Amerike než v Japonsku. Battle Angel Alita, originálne známa ako Gunnm, si našla miesto v srdciach mnohých. České vydavateľstvo nás potešilo nielen licencovaním tohto kúsku, ale aj rozhodnutím zhutniť deväť zväzkov do štyroch väčších. A či sa im to podarilo? Určite áno!

Ešte stále sme na planéte Zem, ale teraz už v 26. storočí. Nad hlavami sa nám tyčí obrovská veža, na ktorej sa nachádza mesto Salem. V ňom žijú tí šťastnejší... teda, bohatší. Pod týmto kolosom sa nachádza ešte jedno „mesto,“ ktorého hlavnou úlohou je zásobovanie Salemu, a to má neprekvapivé meno. Volá sa Vrakovisko. A tu, na Vrakovisku, sa zrodila legenda. Teda... skôr povstala z mŕtvych, a to vďaka doktorovi Idovi. Jej meno je Alita a je to kyborg. Má anjelský výzor, ale smrtiacu dušu. Pomocou bojového umenia panzer kunst skolí koho si zaumieni. Jej pozornosť sa však upriamuje na zločincov.

Na začiatku sa môže zdať, že dej sa bude odohrávať cez jednotlivé kapitoly – bude teda rozdelený na menšie úseky či celky. V nich by mala Alita čeliť nejakému zločincovi a uzavrieť konkrétny prípad. Zdanie ale klame. Príbeh nie je taký jednoduchý. Síce sa dočkáme emotívnych koncov, logika Ality však nie je taká primitívna, ako to môže z dejovej linky vyplývať. Svet je detailne premyslený, aspoň čo sa týka jeho fungovania, podobne ako to bolo pri mange Ghost in the Shell (ďalej už len GitS). Manga spadá pod dva žánre, a to post-apokalypsy a kyberpunku. Oproti ale už spomenutému GitS, ktorý je tiež kyberpunkovým dielom, Alita je vhodnejšia pre komiksových začiatočníkov. Ukazuje síce možno už prežitú dobu mangy, ale čitateľom zase predkladá ukážku, ako manga kedysi (či aj dnes) vyzerala. Pre niekoho je možno kresba nevkusná, hlavne preto, že autor Jukito Kiširo má tendenciu zveličovať – nepriatelia vyzerajú neporaziteľne a priveľmi prešpekulovane, ale všeobecne manga nikdy nepatrila k dielam s jednoduchou vkusnou kresbou.

Súboje v mange sú veľkolepo nakreslené. Výborne zvolené kompozície a zmysel pre detail dotvárajú vražednosť každého stretnutia. Zaberajú navyše podstatnú časť samotnej knihy, takže fanúšikovia akcie si prídu na svoje. Protivníci naozaj vyzerajú neporaziteľne, sú to priam monštrá. Ich hlavnou úlohou je vás ohromiť, a to až tak, že si nevšimnete autorovu snahu zakryť nedostatok komplexnosti. Ich kolosálnosť je až prehnaná, ale musím povedať: klobúk dole za všetky detaily, čo sa týka ich dizajnu. Súboje, samozrejme, spájame s násilím, a to je vskutku brutálne. Kto by čakal, že pre niekoho je hlavnou obživou ľudský mozog, a to ideálne aj taký zo zásoby z vačku, keď dostávate na frak?

Preklad mangy, ako už je zvykom, nerobil nikto iný ako naša Anna Křivánková. A dúfam, že CREW sa jej bude držať ešte naozaj dlho. Tento vzťah im určite prospieva.

Určite nie je tajomstvom, že chystaná filmová adaptácia pomohla tomu, že Alita vychádza aj u nás. Ak sú na niečo tieto adaptácie, ktoré zvyčajne končia katastrofálne, dobré, tak je to rozkvet mangy práve u nás. Tento mesiac nás poteší aj druhá kniha v tejto sérii a my sa určite máme na čo tešiť.

Pre Fantasy-svet.sk recenziu napísal: Youko Akira