Justin Cronin: Priechod

Uverejnené 17. 02. 2017
Autor/ka: Justin Cronin
Názov diela: Priechod
Séria: Priechod
Vydavateľstvo: Ikar
E-shop: -
Rok vydania: 2010
Hodnotenie autorom recenzie: 65%
 

Za posledný mesiac som dala na dve odporúčania Stephena Kinga. Čakala som kvalitu, nevšedný zážitok, napätie a raňajšie červené oči od dlhého čítania. A raňajšie vstávanie bolo naozaj ťažké...

V prvom prípade išlo o príbeh nemého chlapca, ktorý po nešťastných udalostiach na ich psej farme musí ujsť do divočiny za farmou a bojovať nielen o svoje prežitie, ale aj o prežitie troch jednoročiakov, ktorí išli s ním.

Druhá kniha je už pre túto stránku zaujímavejšia. Promo hlásilo, že ide o jednu z najčítanejších kníh roku 2010 a King nešetril slovami chvály. Ide o Priechod od Justina Cronina.

Americká vláda (ako inak) vyvíja tajný projekt, označovaný aj ako Projekt Noe. Jeho cieľom je z ľudí spraviť smrtiace zbrane. No niečo sa pokašle (tiež ako inak). Dvanásť testovaných subjektov utečie a po celom svete roznesie vírus, ktorý ľudí zmení na nenásytné, krvilačné, smrtiace a nezničiteľné bytosti. Ľudstvo sa zdá byť stratené.

Trinástym subjektom je len 6-ročné dievčatko, Amy Harper Bellafontová. A práve na Amy je niečo zvláštne. Vírus na ňu nepôsobí tak, ako na ostatné subjekty a práve toto malé čiernovlasé dievčatko, ktoré matka nechala v kláštore u mníšok, predstavuje pre svet svetielko nádeje.

Do tejto krásnej hrubej "bychle" som sa púšťala s veľkým očakávaním. A možno práve preto prišlo sklamanie.

Prvé stránky naznačovali skvelý príbeh, od ktorého som sa nemohla odtrhnúť. No postupne nadšenie opadávalo. Kolóniou som sa statočne prehrýzala, a ak by som za knižku nedala takú astronomickú sumu, možno by som to aj vzdala. No po odchode z kolónie som bola rada, že kniha stála nemalé peniaze (metaforicky) a že som ju vďaka tomu neodložila. Začalo to naberať grády, ktoré sa nestratili do konca príbehu.

Pár výhrad by sa však našlo. Pre mňa sú najväčšou slabinou charaktery. Neobľúbila som si ani jedinú postavu. Akoby im Cronin zabudol vdýchnuť život. Niekedy sa správali absurdne, nelogicky. Jediným pre mňa zaujímavých charakterom bola sestra Lacey, čierna mníška, ktorá Amy sprevádzala na prvých stranách knihy.

Ani samotná Amy, záchrankyňa ľudstva, ma nijako nezaujala. Možno jej autor venoval málo priestoru, veď na trištvrtiny knihy proste zmizla. A keď sa konečne objavila, už to nebola tá Amy, ktorá spôsobila rozruch medzi zvieratami v ZOO. Tá Amy, ktorá vedela ľúbiť i po nakazení sa vírusom.

A pri scénke, v ktorej príde za ostatnými a po dlhom mlčaní začne rozprávať, som ostala nechápavo pozerať. No nie je absurdné, keď niekto po niekoľkých týždňoch medzi ľuďmi jednoducho otvorí ústa s tým, že nehovoril preto, lebo zabudol ako sa to robí, ale už si spomenul a preto už rozprávať bude? Z ničoho nič?

Taktika opustenia jednej dejovej línie v napínavom momente nie je zlá vec. No keď sa k nej autor nevráti niekoľko desiatok strán, začínate byť netrpezlivý a máte chuť preskočiť pár strán a dozvedieť sa viac. Aspoň ja som to tak cítila.

Ďalším mínusom je, že Cronin si pre čitateľov nenechal takmer žiadne tajomstvo do ďalších kníh. Vieme, kto sú upíri, ako sa ich možno zbaviť a aj to, kde ich treba hľadať. Jediné, čo ostalo neodhalené, je otázka: Kto je vlastne Peter? Akú úlohu v tom všetkom hrá? No to je pre mňa príliš málo.

Napriek tomu netvrdím, že kniha bola zlá a pokračovanie si určite nenechám ujsť. Možno Priechodu neprospelo prehnané promo. Očakávala som totiž veľmi veľa, nedostala som síce málo, no predsa len to bolo menej, ako som čakala.

V každom prípade Priechod neodsudzujte. Nečakajte Stephena Kinga. Nedočkáte sa ho. No i tak je Priechod celkom pozoruhodným príbehom, ktorý by bola škoda prehliadnuť.

Pre Fantasy-svet.sk recenziu napísala: Shaola