Linh Daoová a Pavla Hanáčková: Prečo nie je tučniakom zima alebo...

Uverejnené 07. 04. 2018, Autor/ka: Veronika Yaonee Inglotová
Autor/ka: Linh Daoová a Pavla Hanáčková
Názov diela: Prečo nie je tučniakom zima alebo...
Séria: Úžasná príroda
Vydavateľstvo: Albatros Media
E-shop: Albatros Media
Rok vydania: 2018
Hodnotenie autorom recenzie: 90%
 

Pavla Hanáčková je kreatívna česká spisovateľka pre deti a mládež. U nás je známa svojimi hravými detskými knihami, ktoré pútavým spôsobom rozprávajú zaujímavé fakty z ríše zvierat. Či už táto šikovná spisovateľka spolupracuje s Rudolfom Lukešom (O neposlušném ledním medvídkovi), Irenou Goughovou (V lese a V našej záhrade), alebo s Linh Dáoovou (Nečakané priateľstvá... a Prečo nie je tučniakom zima...), vždy spod jej rúk vzíde publikácia, ktorú je nielen radosť čítať, ale s ktorou sa nadšene pustíte objavovať okolitý svet. Pavla Hanáčková sa nebojí experimentovať, a tak jej knižné portfólio tvoria v súčasnosti knihy rôznych formátov, žánrov či tém. Vhodné sú pre najmenšiu vekovú kategóriu, ale na svoje si prídu aj tí o trošku väčší čitatelia, ktorí sa aktívne zaujímavú o svet okolo seba a chcú sa veľa vecí dozvedieť aj inak.

V roku 2017 vydala vo vydavateľstve Albatros encyklopédiu Nečakané priateľstvá alebo Ako si zvieratká a rastliny pomáhajú. Nápaditá kniha o symbióze, mutualizme či kooperácii rastlín, zvierat a ľudí dala podnet pre vznik náučnej knižnej série s názvom Úžasná príroda. Dnes si môžu detskí bádatelia do svojich tajných knižníc ukryť už tretiu úsmevnú časť Mýty a předsudky o zvířatech, ktorej ale chvíľu potrvá, pokiaľ sa dostane na slovenský trh. Čakanie si, samozrejme, každý jeden bádateľ môže vyplniť po svojom. My sme sa rozhodli zatiaľ prelúskať zvyšné autorkine knihy, ktoré nás od prvej stránky chytili za srdce. Nečudujte sa nám, Linh Daoová má zlaté rúčky. A tie každú jednu ilustráciu vedia premeniť na neopakovateľný vizuálny zážitok! 

Nečakané priateľstvá alebo Ako si zvieratká a rastliny pomáhajú oboznámia prieskumníkov s praktickou vzájomnou výpomocou rastlín a rôznych živočíchov pod vodnou hladinou, na súši a dokonca aj pod zemou. Spolu s autorkou knihy sa tak môžeme veľmi rýchlo vybrať na africké savany, pod morské hladiny, do Číny alebo iba neďaleko za náš dom, priamo na neveľkú lúku, ktorá podobne ako ostatné miesta ukrýva kopu zvláštnych tajomstiev. Naučíme sa, prečo je Kľuváč vychýreným doktorom, ktorému väčšina zvierat strpí aj ten najbláznivejší neduh. Prevezieme sa hrošou taxislužbou, navštívime neobyčajných zubárov, kúpime si vodný vysávač, ktorý nás nebude stáť ani euro, a zastavíme sa aj na rybej pedikúre. Cestou si vychutnáme niekoľko vodných reklám na čistiace morské stanice, pretože pod zemnou na nás už čaká neviditeľná komunikačná sieť podhubia a koreňov stromov, ktorá nám chce toho veľmi veľa povedať. A ak nebudeme ešte z toľkého cestovania unavení, Pavla Hanáčková nám s radosťou predstaví najlepších priateľov i najväčšieho nebojsa na svete.

Rok 2018 si pre nás, malých prieskumníkov, pripravil rezké pokračovanie výpravnej cesty zvieracím svetom. Encyklopédia Prečo nie je tučniakom zima Alebo ako sa zvieratá prispôsobujú prostrediu nám tentoraz vyrozpráva príbeh o biotopoch a ich obyvateľoch. Nielen tučniaky, ľadové medvede, polárne líšky alebo snežné sovy, ale aj diviaky lesné, losy mokraďové, ďatle, slony, zebry či termity, nás prevedú svojím milovaným a neobyčajným domovom. Poučne predstavia svoj biotop, v ktorom si pohodlne nažívajú. Ukážu nám, čo všetko potrebujú na to, aby sa dokázali prispôsobiť nehostinným podmienkam okolitej krajiny, a tak trošku si i poklebetia o svojich susedoch. Nie každý ich sused je taký neškodný, ako sa to na prvý pohľad môže zdať. Navyše, ochotne nám dajú aj niekoľko rád, ktoré pri návšteve ich kraja môžeme využiť.

Pavla Hanáčková pre nás vytvorila ideálneho knižného sprievodu, ktorý sa síce nezmestí do vrecka, ale za to má všetko, čo taký dobrodruh na ceste okolo sveta bude potrebovať - a to od vtipných predpovedí počasia, cez stručné návody pre rôzne druhy zimného spánku, až po vychytené módne doplnky, akými sú slonie uši, sfarbenie srsti párnokopytníkov, podkožný tuk, lampáše i krídla!

Náučná knižná séria Úžasná príroda je špeciálna v tom, že slovnú zásobu vašich detí obohatí nenásilnou formou o nové odborné termíny. Upevní vedomosti, ktoré nadobudli v škôlke alebo v škole, rozšíri ich obzor, a to všetko žartovným spôsobom. Hanáčkovej detské encyklopédie sú interaktívne, humorné, plné pútavého textu a úžasne systematické. Ukrývajú v sebe vecný obsah, učivo pekne rozdelené do väčších uzavretých celkov, či informácie predkladané tak, aby sa v nich váš malý bádateľ dokázal bezproblémovo orientovať. Ak by predsa len stratil niť, ilustrácie Linh Daoovej mu pomôžu nájsť tú správnu cestu naspäť.Čítať knihy Pavly Hanáčkovej je relaxom a oddychom v jednom. Spolu so svojimi prieskumníkmi zažijete neopakovateľné chvíľky plné pohody a magických poznatkov. I preto trošku zamrzí, že na preklade a jazykovej úprave druhej časti nepracoval pôvodný redaktorský tím, ktorý Nečakané priateľstvá prebral k životu chvályhodným spôsobom. Bohužiaľ, jazyková úprava pokračovania sa nevydarila, čo si časom všimli aj deti. Časté preklepy, chýbajúce čiarky a krkolomné vety kazili z textu dojem, menili ho na malý boj s písmenkami a významom jednotlivých slov, viet, súvetí i odsekov. Hoci sa všetko ostatné harmonicky dopĺňalo, čas strávený pri Tučniakoch bol trojnásobne dlhší a dvojnásobne namáhavejší. My sme sa však nevzdali. Máme radi výzvy a aj táto nakoniec čosi milé priniesla...

Pre Fantasy-svet.sk recenziu napísala: Veronika Yaonee Inglotová
Ďakujeme vydavateľstvu Albatros za poskytnutý recenzný výtlačok.