Miroslava Varáčková: Adaptácia

Uverejnené 17. 02. 2017, Autor/ka: Ella
Autor/ka: Miroslava Varáčková
Názov diela: Adaptácia
Séria: -
Vydavateľstvo: Slovart
E-shop: Slovart.sk
Rok vydania: 2015
Hodnotenie autorom recenzie: 100%
 

Predstavte si svet, v ktorom ľudia dosiahli to, kam (pravdepodobne) stále smerujeme. Všetko je zničené, ľudstvo vyhladila ničivá epidémia, ktorú prežilo len pár jedincov a aj tí bojujú o holý život ako sa len dá. V uliciach číhajú gangy, obchody sú vyrabované, nikde nie je bezpečne. A v takomto svete žije Zoya.

Ako jediná zo svojej rodiny prežila a teraz sa snaží nájsť podľa zašifrovanej mapy, ktorú jej pred smrťou dal jej priateľ a ktorú dokáže prečítať len ona, miesto, kde by mohla začať nový život. Na svojej ceste do neznámej, no vytúženej krajiny, spoznáva Zoya sympatického, no nedôverčivého bývalého vojaka Simona a jeho malú sestru. Keďže ju on zachráni z rúk pouličného gangu, ona, hoci trochu neochotne, súhlasí, že ho vezme na svoju výpravu so sebou, hoci jej cieľ je neistý. To, čo však na konci svojej cesty nájdu, prekvapí oboch z nich. Nič totiž nie je také, ako si predstavovali.

Na úvod môžem povedať, že autorkin štýl mi mimoriadne sadol, doslova sa touto svojou knihou trafila do môjho vkusu. Nevedela som sa od nej odtrhnúť, už dávno som neprečítala nejakú knihu tak rýchlo ako Adaptáciu. Bolo to svieže, napínavé, dej mal rýchly spád, akciu, napätie, správnu dávku romantiky, proste všetko, čo mám na knihách rada.

Hlavnú hrdinku som si veľmi rýchlo obľúbila a ľahko som sa s ňou dokázala stotožniť. Jej myšlienkové pochody a názory na niektoré veci často odrážali moje vlastné, možno preto to bolo pre mňa také jednoduché. Najviac sa mi na nej páčilo, že síce mala strach, no napriek tomu bola odhodlaná ísť ďalej, bojovať za to, čomu verila a nevzdať sa a hlavne nedať ho najavo.

Vývoj jej vzťahu so Simonom sa mi veľmi páčil. Ako sa pomaly postupne dostávali od nedôvery a núteného spojenectva cez priateľstvo až k niečomu celkom výnimočnému. Zbožňujem, keď sa vzťahy vyvíjajú pekne pomaly a hrdinovia do nich nevhupnú po hlave už pomaly na piatej strane. Týmto autorka tiež pekne krásne vytvárala napätie a tak trochu ma mučila tým správnym spôsobom, kedy som sa sama seba neraz pýtala ako to medzi nimi vôbec bude.

A čo sa týka samotného deja, aj ten ponúkol niekoľko prekvapení a so záverom som spokojná, hoci mám pocit, že jedna vec zostala nevyriešená. No ako povedala Mirka, rada necháva niečo aj na fantázii čitateľov.

Jediná škoda je, že to autorka nenatiahla aspoň na viac strán, keď už nie na viac kníh, na čo by príbeh určite potenciál mal. Rada by som si toho prečítala viac. Ale rozhodne siahnem aj po iných jej knihách, lebo si ma svojím štýlom jednoducho získala.

Na záver snáď len toľko, že Adaptácia by sa kľudne mohla zaradiť medzi známe a obľúbené dystópie, pretože dosahuje ich úroveň a kvalitu. Rozhodne odporúčam všetkým, ktorým sa páčili či už Hry o život, Divergencia, Penryn a koniec sveta alebo Krvavá cesta.

Pre Fantasy-svet.sk recenziu napísala: Ella
Ďakujeme vydavateľstvu Slovart za poskytnutý recenzný výtlačok.