Sara Raaschová: Sníh nebo popel

Uverejnené 30. 10. 2017, Autor/ka: Ella
Autor/ka: Sara Raaschová
Názov diela: Sníh nebo popel
Séria: Sníh nebo popel
Vydavateľstvo: CooBoo (Albatros)
E-shop: Albatrosmedia.sk
Rok vydania: 2017
Hodnotenie autorom recenzie: 75%
 

Mierna jar, krušná zima? Ale kdeže, v tomto svete platia iné pravidlá! Jar pred šestnástimi rokmi dobyla Zimné kráľovstvo. Jedinou nádejou zničenej zeme je osem preživších a Meira je jednou z nich. Celý život prežila ako utečenec, nepoznala svojich rodičov a vychovali ju ako vojačku. Avšak aj ako neľútostná bojovníčka sa zamilovala. Nešťastne. Ani zlomené srdce ju ale nezastaví – urobí čokoľvek, aby jej kráľovstvo získalo slobodu.

Dokáže Meira zachrániť svet, ktorý sama nikdy nepoznala?

Meira vyrástla medzi hŕstkou utečencov, ktorým sa podarilo zmiznúť počas masakrovania Zimného kráľovstva. Odmalička ju trénovali v boji a zdôrazňovali jej, že jediné, na čom záleží, je pomôcť Matherovi, zimnému princovi, získať späť jeho kráľovstvo a zasadnúť na trón. Dlhé roky preto tvrdo trénovala, aby všetkým ukázala, že dokáže byť pre svoje kráľovstvo užitočná. No Mathera nedokázala vnímať len ako svojho princa. Bol aj jej najlepším priateľom a v jej bláznivých predstavách aj čímsi viac. No Meira vie, že Mather je pre ňu nedosiahnuteľný. On je predsa princ a ona len obyčajná sirota.

Preto sa začne sústrediť na dôležitejšie veci. Dobrovoľne sa prihlási na misiu, ktorej cieľom je získať jednu časť z medailónu, ktorý kedysi patril zimnej kráľovnej a ktorý kráľ jari rozlomil, aby tak zničil zdroj, ktorý dodával Zimanom moc. Pokúšali sa o to už neraz, no kráľ bol vždy o krok pred nimi. No nie tentoraz. Meira sa víťazoslávne vráti domov aj so vzácnym úlovkom. Pocit nadšenia jej však nevydrží dlho, pretože nepriatelia ju sledovali a vďaka tomu objavili aj ich ukrytý tábor. Zimania preto musia ujsť a nájsť útočisko v jednom zo striedavých kráľovstiev. Kráľ ich však prichýli len pod jednou podmienkou. Meira sa musí vydať za jeho syna, korunného princa Therona. A hoci by ho Meira chcela nenávidieť za to, ako ju chcú prinútiť do sobáša s ním, nedokáže to. A popravde, ani som sa jej nedivila.

„V životě jsou vždycky nějací oni, Meiro. Oni rozhodují, oni vytvářejí tvoji budoucnost. Vtip je v tom najít způsob, jak pořád zůstat sám sebou.“ – Theron

Autorke si v knihe Sníh nebo popel vytvorila vlastný svet - Primoriu, ktorá má svoje pravidlá a tradície. V Primorii existuje osem kráľovstiev. Štyri striedavé, v ktorých má rok štyri ročné obdobia, a štyri stabilné, teda Jar, Leto, Jeseň a Zima, ktorým vládne len toto jedno ročné obdobie. Každé z kráľovstiev má svoj vlastný zdroj mágie, ktorý ho posilňuje a dodáva jeho vládcovi moc.

Zo samotného textu však cítiť, že ide o Sarinu prvotinu. Kniha mala pomerne dlhý rozbeh, chvíľami pôsobila ako akčný román a chvíľami zas ako mierne presladený kúsok, v ktorom hrdinka nerieši nič iné, len to, ktorému z dvoch úžasných chlapcov dá svoje srdce. Našťastie sa však tento ľúbostný trojuholník nestal ústrednou témou knihy a autorka sa s ním zjavne len pohrávala.

Od druhej polovice sa z knihy stalo naozaj dobré čítanie. Síce som nemala pocit, že by som ju nedokázala pustiť z ruky a musela ju čítať do hlbokej noci, ubiehajúce stránky som si naozaj užívala. Vyhovovali mi aj pomerne krátke kapitoly, ktoré som dokázala v pohode zhltnúť aj počas jednej cesty električkou. Zároveň som sa však nemusela obávať, že sa budem v práci celý deň ošívať na stoličke a prsty ma budú svrbieť nedočkavosťou, aby som knihu zase vzala do rúk.

Vydavateľstvo zas musím pochváliť nielen za pekné prevedenie knihy od obálky, cez tvrdú väzbu až po mapu, ale aj za šnúrkovú záložku, ktorú by podľa mňa mala mať každá kniha. V tejto ma to neskutočne potešilo a bolo to naozaj praktické.

Na záver poviem snáď len toľko, že z tohto kúsku sa nakoniec vykľulo naozaj príjemné čítanie. Hoci kniha Sníh nebo popel nebola ničím extra výnimočná a nevybočovala z dlhého radu podobných kníh tohto žánru, dokázala zaujať ľahkým štýlom, ktorým bola napísaná a sympatickými postavami. Nečakajte však tak napínavý dej, kvôli ktorému by ste ju neboli schopní pustiť z ruky. Skôr sa jedná o kúsok, ktorý si radi budete čítať večer pred spaním, lebo prečítate kapitolku, dve a môžete ísť pokojne a spokojne spať.

Rozhodne ju však odporúčam. Na tieto lenivé upršané dni je priam ideálna.

Pre Fantasy-svet.sk recenziu napísala: Ella
Ďakujeme vydavateľstvu Albatros za poskytnutý recenzný výtlačok.