Veronica Rothová: Zárezy smrti

Uverejnené 18. 02. 2017, Autor/ka: Ella
Autor/ka: Veronica Rothová
Názov diela: Zárezy smrti
Séria: Zárezy smrti
Vydavateľstvo: Slovart
E-shop: Slovart.sk
Rok vydania: 2017
Hodnotenie autorom recenzie: 90%
 

Predstavte si svet, kde panuje násilie a bezprávie. Galaxiu, v ktorej má zopár vyvolených predurčený osud. Taký, ktorý je v každej verzii budúcnosti nemenný. No nájde sa niekto, kto ho zmeniť predsa len chce.

Každou živou bytosťou preniká prúd, žiarivá stuha svetla vinúca sa po oblohe a hrajúca všetkými možnými farbami. Každého človeka pritom obdarí výnimočnou schopnosťou. No kým väčšina ich vníma ako dar, pre Akosa a Cyru sú tie ich skôr príťažou.

Cyra je mladšia sestra tyrana, ktorý vládne bojovnému národu Šotetov. Jej dar spôsobuje bolesť nielen ľudom, ktorých sa dotkne, ale aj jej samotnej. Jej brat Ryzek ju rád zneužíva na tyranizovanie a zastrašovanie svojich nepriateľov, preto si aj vyslúžila prezývku Ryzekova palica. Cyra má však na viac, ako byť len nástrojom v bratových rukách. Vzdoruje a je rýchlejšia a bystrejšia, než by ktokoľvek tušil.

Akos pochádza z mierumilovného národa Thuvesithov a je nadovšetko oddaný svojej rodine. Jeho dar je výnimočný. Dokáže prerušiť pôsobenie prúdu a týmto v podstate obyčajným dotykom na chvíľu obrať ostatných o ich mimoriadne schopnosti. Nestačí to však na to, aby ochránil seba a svojho brata, keď k nim jedného dňa vtrhnú vojaci. Akos sa tak zrazu ocitá v Cyrinom nemilosrdnom svete, v ktorom vládne všadeprítomné nepriateľstvo medzi ich rodinami a národmi.

Akos pomáha Cyre zvládať jej bolesti a aspoň na chvíľu prerušiť pôsobenie prúdu, ktorý jej ich spôsobuje. Vďaka tomu spolu trávia veľa času a postupne si k sebe nachádzajú cestu. Bojovná Šotetka a dobrosrdečný Thuvesit tak stoja pred rozhodnutím, ktoré môže zmeniť ich životy - pomôcť si navzájom a prežiť, alebo priniesť jeden druhému skazu.

Musím sa priznať, že od prvej chvíle, ako som sa o knihe dozvedela, som sa na ňu nesmierne tešila. Autorkinu predchádzajúcu sériu (Divergencia) som si veľmi obľúbila a anotácia Zárezov smrti ma okamžite zaujala. Brala som ich do rúk s veľkými očakávaniami, čo môže byť niekedy nebezpečné, no po prečítaní mi napadla len jedna myšlienka. Toto je kniha, na ktorú sme od Veronicy čakali!

Keby som mala porovnať Zárezy smrti s Divergenciou, mám pocit, akoby Divergencia bola pre autorku len zahrievacím kolom. Nechápte ma zle, ako som už povedala, obľúbila som si aj tú sériu, ale táto kniha napovedá, že toto bude jednoducho mega! Normálne mi je ľúto, že nás čaká už len jeden diel.

Pri čítaní bolo vidieť, že Veronica sa vypísala, nabrala skúsenosti a poučila sa. Zárezy smrti plynuli bez akýchkoľvek zbytočných odbočiek alebo nudných obkecov. Všetko, čo ponúkla na stránkach tejto knihy, malo nejaký zmysel a čitateľ ho postupne odhaľuje spolu s postavami, ktoré si k nemu ľahko získajú cestu. Či už nevyspytateľná a odvážna Cyra, alebo láskavý, no cieľavedomý Akos. V istých pasážach sa mohlo zdať, že sa pozeráme na Tris a Tobiasa, ktorí si vymenili úlohy, no ten pocit rýchlo zmizne.

Cyra a Akos majú ako obľúbenci osudu ten svoj neustále na pamäti a kým Cyre ten jej nepríde nijak zvláštny, Akosa jeho osud ťaží. Všetko však potláča do úzadia a sústredí sa len na to, ako by mohol pomôcť svojmu bratovi, jasnovidcovi, ktorého chce Ryzek zneužiť pre to, aby sa vyhol svojmu nešťastnému osudu. Na pozadí toho je pekne vidieť vývoj hlavných postáv, ktorý je nenásilný a prirodzený, čo veľmi oceňujem.

Kniha je v zahraničných médiách prirovnávaná k Hviezdnym vojnám. Priznám sa, toto porovnať neviem, lebo som ich ešte nikdy nevidela (áno, takýto som ja barbar, ale napravím to, nebojte). Môžem zhodnotiť len to, že autorka v nej prezentuje veľa zaujímavých nápadov, či už čo sa týka prúdu a jednotlivých jeho darov, alebo toho, ako fungujú jednotlivé národy galaxie. V ostatnom sa však pripodobňuje ďalším podobným knihám sci-fi žánru s postapokalyptickým nádychom, pretože tu máme opäť na jednej strane tyranského vládcu a na tej druhej zase rebelov, ktorí sa ho chcú zbaviť. No pokiaľ by to tak nebolo, zrejme by ani nebolo o čom písať. Takže, pokiaľ ste fanúšikom Divergencie, Hier o život, Krvavej cesty alebo inej podobnej série, táto kniha je pre vás ako stvorená. Pokiaľ ste k tomuto žánru ešte nepričuchli, tak je zase skvelou možnosťou na to, aby ste to zmenili.

Nakoniec snáď už len toľko, že hoci dej nebol nervy drásajúci na každej stránke, autorka dokázala zaujať a v správnych chvíľach vytvoriť správne napätie, takže bolo veľmi ťažké a niekedy nemožné odložiť knihu bokom. Čítalo sa to neskutočne dobre a priam samo. Nemôžem sa dočkať pokračovania, pretože mi v hlave ostalo dosť zvedavých otázok. Odporúčam všetkými desiatimi!

Pre Fantasy-svet.sk recenziu napísala: Ella
Ďakujeme vydavateľstvu Slovart za poskytnutý recenzný výtlačok.