Zuzana Csontosová: Majstrík a Krasomilka

Uverejnené 25. 11. 2018, Autor/ka: Veronika Yaonee Inglotová
Autor/ka: Zuzana Csontosová
Názov diela: Majstrík a Krasomilka
Séria: -
Vydavateľstvo: Albatros
E-shop: Albatrosmedia.sk
Rok vydania: 2018
Hodnotenie autorom recenzie: 95%
 

S tvorbou Zuzany Csontosovej prichádzame pravidelne do styku už od roku 2013, kedy vo vydavateľstve Albatros vyšla jej úplne prvá kniha (Najmocnejšie kúzlo). Podobne ako celá Zuzkina doterajšia tvorba (Madam ježibaba, Víla Jazmínka a škriatok Vendelín, Zatúlaný Gombík, Jakub a čarovná kolobežka) bola určená pre deti, ktoré majú radi rozprávky, sú odvážne a neboja sa prinavrátiť ku klasike, na ktorej vyrastali ešte mamy našich mám. Rok 2018 bol pre našu autorku plodný, pretože jej vyšli hneď dve knihy, ktoré sa pokrstili aj predstavili /nielen/ na tohtoročnej Bibliotéke. Tá prvá, Majstrík a Krasomilka, na vás čaká v jej dvornom vydavateľstve (Albatros Media), a tá druhá, Sára a zázračný stôl, zase na stránkach časopisu Nota bene. Nie je totiž tajomstvom, že Zuzka je spoluzakladateľkou tohto pouličného periodika, ktoré už niekoľko rokov pomáha ľuďom v núdzi.

Knihy Zuzky Csontosovej majú dve výrazné črty. Každá z nich v sebe ukrýva vždy nejaké prekvapenie a zakaždým ju ilustroval nový a niekedy aj menej známy slovenský ilustrátor. Majstrík a Krasomilka sa dostali do rúk Jane Nachlingerovej a Sáru a jej zázračný stôl zase skrášlia Alica Raticová. Nech sa vám do rúk dostane jedna alebo tá druhá, o zábavu budete mať zaručene postarané!

Ako už názov najnovšej knihy vydavateľstva Albatros našepkáva, aj tento Zuzkin príbeh bude mať dvoch hlavných hrdinov z ríše rozprávok. Oboch si vymysleli deti, ktoré už vyrástli, a tak trochu zabudli na to, s kým sa zvykli hrávať. Keďže každá rozprávková bytosť existuje práve vďaka našej fantázii, Majstrík a Krasomilka majú pred sebou veruže neľahkú úlohu. Musia sa dostať do knihy, aby sa na nich nezabudlo. Či sa im to podarí, sa dozviete iba v tom prípade, ak si príbeh o týchto dvoch šikovných rozprávkových bytostiach prečítate. Odkladať by ste to nemali, pretože iba v tejto rozprávke sa môžete dočítať o tom, čo vo svojej knižnici ukrývajú magické sovy, kto môže vlastne knihu napísať a ako sa dá vytvoriť scrapbook, čiže kniha s príbehom.

Hoci sú Majstrík a Krasomilka ústrednými postavami, významnú úlohu budú v tomto prípade hrať aj postavy, ktoré sa na scéne objavia iba krátko a našim dvom dobrodruhom pomôžu. Zuzka Csontosová sa tak trochu inšpirovala obľúbenými detskými knihami z našich čias a v duchu Petra Pana alebo malého Bastiana z Nekonečného príbehu vykúzlila modernú rozprávku o tom, že aj v súčasnom uponáhľanom svete by deti nemali zabúdať snívať. Jej dobrodružstvo sa teda nezačína úplne klasicky, ako sme pri rozprávkach zvyknutí, ale obyčajne - v rozprávkovej ríši, kde si naši dvaja hrdinovia čítajú noviny s článkom o deťoch, ktoré sa zabudli hrať. Keď sa teda rozhodnú vybrať do sveta ľudí a presvedčiť sa na vlastné oči, či noviny neklamali, budú potrebovať pomoc. Ich magická sila slabne a v novom svete sú prakticky úplne stratení. Takže sovia rodinka, tvorivá pani učiteľka, trieda plná zvedavých detí, ako aj súrodenci, ktorí si našich hrdinov vymysleli, musia do príbehu stoj čo stoj vstúpiť a rozprávanie posunúť na koniec, ktorý ale už po klasickej rozprávke vonia na míle ďaleko. V opačnom prípade by Zuzkin zámer veľmi nefungoval.

Príbeh o Majstríkovi a Krasomilke je na jednej strane Zuzkinou typickou detskou knihou. Ponúka známe témy, motívy aj nápady, ktoré sú spracované dôvtipne, a teda vnášajú do čítania svieži vánok a radosť z objavovania nových vecí. Jazyk je hravý, jednoduchý, spisovný a pre detského čitateľa zrozumiteľný. Dej si teda rezko odsýpa a je ťažké prestať knihu čítať, nakoľko vás jednoducho celých, celučičkých pohltí. Na druhej strane sa jej knižná novinka mení na kroniku plnú kreatívnych vecí, s ktorou sme sa mohli už raz stretnúť, a to pri jej rozprávke o víle Jazmínke a škriatkovi Vendelínovi. Takže okrem rozprávky v nej nájdete aj stránky venované chutným nepečeným koláčom, ktoré zvládnu upiecť aj tí najmenší, popis hier, ktoré ste sa kedysi zvykli hrávať na školskom dvore alebo len tak pred panelákom, aby čas rýchlejšie ubehol, ako aj návody na zhotovenie krásnych vecí pre našich najmilších. Čítanie si ruka v ruke kráča s hrou a Zuzkina kniha aj tento raz bude baviť veľkých i malých, deti či dospelých, klasikov alebo dobrodruhov, jednoducho každého, kto má rád súčasnú slovenskú tvorbu a zvučné mená spisovateľov, akými sú Peter Karpinský, Ľuboslav Paľo, Zuzana Štelbaská, Ivana Jungová, Július Belan, Katarína Kerekesová či už spomínaná Zuzana Csontosová.

O rozprávkové knihy, ktoré sú trošku iné, nie je v súčasnosti núdza. No aj medzi nimi sa nájdu také, čo budú na seba pútať oveľa viac pozornosti. V tomto prípade sa k nim zaradila i táto kniha, pretože sa nielen deťom, ale aj ich rodičom snaží vysvetliť, že aj keď väčšinu času trávime pri počítači, hráme sa s tabletom, pravidelne si píšeme cez telefón, alebo len tak nečinne sedíme pred televízorom, vieme si nájsť čas aj na činorodé veci. Správna motivácia upraví náš časový harmonogram a vyčlení v ňom miesto či už na pobyt v prírode, vychádzku s kamarátmi, spoločnú aktivitu so spolužiakmi, do ktorej zapojí ruky, nohy alebo hlavu. Ak teda hľadáte inšpiráciu pre spoločné chvíle, pristavte sa pri Majstríkovi a Krasomilke a prehoďte s nimi slovko či dve. Veľmi radi vám poradia a ešte radšej budú s vami tráviť svoje voľné chvíľky.

Pre Fantasy-svet.sk recenziu napísala: Veronika Yaonee Inglotová
Ďakujeme vydavateľstvu Albatros za poskytnutý recenzný výtlačok.