Zuzana Štelbaská: Zornička a Filipko

Uverejnené 20. 02. 2017, Autor/ka: Veronika Yaonee Inglotová
Autor/ka: Zuzana Štelbaská
Názov diela: Zornička a Filipko
Séria: -
Vydavateľstvo: Albatros Media
E-shop: AlbatrosMedia.sk
Rok vydania: 2015 a 2016
Hodnotenie autorom recenzie: 110%
 

Útla detská kniha o dievčatku, ktoré dostalo meno po hviezde, vyšla vo vydavateľstve Albatros na sklonku predminulého roku. Malá Zornička priniesla čitateľom každej vekovej kategórii krásne a inšpiratívne príbehy o tom, čo všetko sa dá objaviť v záhrade hneď vedľa vášho domu. Filipko, chlapec mladší len o niekoľko rôčkov, sa k dobrodružstvám svojej sestry pridal presne v ten istý mesiac, ale o rok neskôr. Jeho obľúbeným miestom je les a aj keď dobrodružných výprav počas jedného leta zažil neúrekom, zmestili sa do 79 pestro ilustrovaných strán, ktoré sú plné tých najúžasnejších obyvateľov. Zornička a Filipko, okrem toho, že sú to súrodenci, majú spoločnú ešte jednu vec. Ich príbehy vyčarovala a na papier namaľovala ich rozprávková mamička Zuzana Štelbaská.

Zuzana Štelbaská je hravá slovenská autorka i čitateľka kníh pre deti a mládež. Dlhé roky pôsobila v rôznych médiách, kde pracovala v Redakcii tvorby pre deti. Práve pre najmenších poslucháčov i divákov vytvorila radu nápaditých detských programov (napr. Fidlibum, Fidlibumove rozprávky či Za pokus nič nedáš), za ktoré získala množstvo pochváľ, pozitívnych ohlasov i ocenení. Dnes síce pôsobí v televízii Markíza, kde sa venuje trošku veľkým témam, avšak na svojich malých a sem-tam aj odrastených čitateľov vonkoncom nezanevrela.

Zuzana Štelbaská knižne debutovala v roku 2014 knihou pre deti a mládež Mami, kúp mi psa!. O 365 dní neskôr vydala svoju druhú detskú knihu pre najmenšie deti Zornička (r. 2015), ku ktorej sa čochvíľa pripojil aj jej brat Filipko (r. 2016). V duchu svojho knižného debutu sa spolu s čitateľmi od 5 rokov vyberá na miesta, o ktorých síce každý z nás vie, ale aj tak ukrývajú pred nami mnoho tajomstiev. A tie sa predsa musia preskúmať!

Prvý príbeh vám spríjemní Zornička a jej mamička, ktoré vás pozvú nielen do sveta jasných a teplých farieb, presne takých, aké môžete nájsť iba vo vašej záhradke, ale zoznámia vás aj s jej strážcami. Druhý príbeh nadviaže presne tam, kde prvý príbeh skončil. Vymení len rozprávačov a hlavných aktérov v jednom. Do tajomného lesa plného škriatkov, víl, dlhých konárov, studenej vody, vyhriatych skál, malých aj veľkých tvorov vás zavedie Filipko so svojím oteckom. A hoci Filipkov otecko najradšej chytá ryby, nebýva taká rybačka v jeho spoločnosti vonkoncom nudná.

Rozprávky Zuzany Štelbaskej by nemali chýbať ani v tej vašej knižnici. Isteže, sú podmanivo ilustrované, šikovne vystavané a poučné. Teda, len sťažka by ste v nich našli nejaký ten výrazný rozdiel oproti rozprávkovým knihám od takej Zuzany Csontosovej, Márie Lazárovej, Kataríny Kerekesovej, Ivany Jungovej alebo Slávky Liptákovej, Tone Revajovej, Olivera Scherza, Josteina Gaardera, Teda Hughesa či Yuvala Zommera. Napriek tomu si žijú vlastným životom a deťom prinášajú kopček milej zábavy a jednu lyžičku praktických informácií, ktoré im oveľa ľahšie pomôžu niečo sa naučiť i objaviť a čosi si zapamätať alebo zopakovať. Zornička aj Filipko predstavujú detské knihy pre deti a ich rodičov, ktoré sa v istom okamihu menia na živé učebnice.

Názorne a štýlom blízkym detskému čitateľovi pomáhajú vybudovať si kladný vzťah k živým tvorom a prírode, a to bez ohľadu na to, či ide o dotieravý hmyz, strašidelné netopiere, jedovaté zmije, pracovité mravce, domáce mačky, zatúlané psíky i trošku prchké húsky. Pomocou textu a obrazu odkrývajú tajný život lesa i veľkých záhrad kdekoľvek na svete. Hovoria aj o tom, že trochu blata nikomu nikdy neublížilo, že aj v mútnych vodách môžete nájsť nových kamarátov, že najkrajšie je vonku, keď prší, že najkvalitnejšie voňavky má dym sám, že aj keď zapadne slnko, dokáže vám na cestu posvietiť nočná obloha s miliónom drobných lampášikov, že škôlky a ani školy sa nemusíte báť, pretože aj tam nájdete kúsok z lesného potôčika alebo zeleninového záhonu, ktorý potrebuje okopať.

Na prvý pohľad sa môže zdať, že Zornička je skôr určená pre čarovné mamičky a ich dobré dcérenky a Filipko pre nezbedných ockov a ich zvedavých synov, avšak tento prvý dojem je taký trošku mylný. Bez ohľadu na výber rozprávača sú obe detské knihy určené pre oboch rodičov, ktorí už majú, alebo plánujú mať jedno a možno dve zvedavé deti s chuťou objavovať svet okolo seba. V krátkych textoch, ktoré sú vzájomne prepletené hlavnými postavami, a prakticky rozdelené do niekoľkých kapitol s výstižnými názvami, zamaskovala Zuzana Štelbaská návod, ako hravo zvládnuť výchovu detí. V nej kladie dôraz nielen na rodinné vzťahy ako také, ale aj na snahu včleniť sa do užšieho kolektívu, naučiť sa vážiť si živú i neživú prírodu či nebáť sa škodcov, ktorí majú v kolobehu života svoje dôležité miesto, a to aj napriek tomu, že sú otravní ako osa, nevrlí ako krt, útoční aj takí veľkí a vážni sťa diviak lesný. Všetko má jednoducho svoje miesto a naši rodičia to vedia.

Zornička a Filipko majú však ešte jednu úžasnú výhodu – text. Text, ktorý sa prirodzene hrá s rôznymi zvučnými slovami, krkolomnými slabikami, ťažšie vysloviteľnými hláskami, nezabúda ani na ľubozvučnosť, vymýšľať si jednoduché, ale za to ľahko si zapamätateľné riekanky, nové mená pre nových kamarátov, ktoré skladá z už existujúcich pojmov, a tak núti aj vás a aj vaše deti aktívne a predovšetkým plasticky pracovať so slovnou zásobou, ktorú automaticky obohacuje o nové jazykové jednotky. Prináša vám radosť z čítania i prežívania textu, a to či už pomocou vycibreného autorského štýlu, alebo úchvatných (aj) celostránkových ilustrácií od šikovnej Evy Chupíkovej, ktoré bez tak už živej detskej knihe dodali kus ľudskosti.

Zuzana Štelbaská sa k vám a vašim deťom prihovára už veľa rokov. Pred 1095 dňami sa vás pokúsila zlákať na svoju prvú rozprávkovú knihu. Odvtedy jej vyšli ešte dve a keďže má Zuzana talentu i nápadov na rozdávanie, určite nebudú posledné. Ak si teda chcete v blízkej budúcnosti kúpiť psa, vypestovať si vlastnú zeleninu či bylinkový háj, naučiť sa rozprávať so zvieratkami, premeniť sa na čokoľvek v momente, keď zavriete svoje oči, alebo máte naplánovanú cestu do lesa, pribaľte si k príručnej batožine i praktickým radám aj tieto detské knihy. Sú totiž nad zlato!

Pre Fantasy-svet.sk recenziu napísala: Veronika Yaonee Inglotová
Ďakujeme vydavateľstvu Albatros za poskytnutý recenzný výtlačok.